Osem zaposlenih v podjetju med sabo odlično sodeluje. Kot še pravi Žontar, so si delo razdelili po ekipah za vodenje in koordiniranje, izdelovanje konstrukcije, proizvodnjo, trženje in finance: "Vloge v podjetju smo si razdelili soglasno in nasploh odlično funkcioniramo skupaj." Navdušen pa je tudi nad programom, ki sploh omogoča takšno združevanje in delovanje mladih. "Program se nam zdi zanimiv in zelo spodbuden za nas mlade, saj nam omogoča edinstven občutek delovanja podjetja, poleg tega pa nas uči usklajevanja različnih mnenj, sodelovanja, občutka odgovornosti in kreativnosti na različnih področjih."
E-skiro je ekološko prevozno sredstvo, ki ima domet 20 kilometrov in razvije največjo hitrost 25 kilometrov na uro. Opremljen je z LiPo 5S, 10 Ah baterijo, in električnim motorjem, ki so jim ga priredili v podjetju Domel, poleg tega pa se e-skiro lahko pohvali še z unikatnim zaklepom, aluminijastim ohišjem in tem, da je prilagojeno uporabi odraslih. Cena za e-skiro naj bi se gibala okoli 800 evrov, naročila zanj pa, kot zagotvaljajo mladi podjetniki, že imajo, še poroča Gorenjski glas.
Inovatorstvo je med Slovenci 'in'
Da je v električnem pogonu svetla prihodnost, se ne zavedajo zgolj škofjeloški dijaki. Inovator Matija Sever je namreč izdelal futuristično oblikovani električni motocikel s 400 konjskimi močmi (298 kW), ki je na nedavnem celjskem sejmu požel velik uspeh. "Po mojih informacijah ni močnejšega motorja na električni pogon na svetu. S tem smo želeli podreti tabuje in dokazati, da je možno tudi z električnim pogonom doseči enormne moči," je dejal in dodal, da motor ni mišljen kot serijski izdelek, temveč da gre zaenkrat zgolj za razstavni eksponat, s katerim preverjajo, ali na trgu obstajajo kupci za maloserijsko proizvodnjo teh motorjev na električni pogon. Njegov izum sicer dosega neverjetno moč 298 kW (400 konjskih moči), ima 530 Newton metrov navora in aktivno vzmetenje. Aktivira se s pomočjo prstnega odtisa, omogoča več programskih mest za različne uporabnike, kar pomeni, da vsak voznik izbere svoj način vožnje. Ročica za moč je tudi drugačna kot pri klasičnih motorjih. Če se te vozi s kontroliranjem navora, se pri njegovem motorju s kontroliranjem hitrosti.
Med slovenskimi inovatorji pa ne smemo pozabiti niti na Koprčana Borisa Pfeiferja, ki se je v svetu inovacij uveljavil najprej z mobilnimi oglaševalskimi sistemi, ki se uporabljajo pri hitrih športih, nato pa še z Elektro kitom, ki je namenjen transformaciji motorjev z notranjim izgorevanjem. Z namestitvijo slednjega izuma se običajno gnani motor spremeni v električno gnanega, kar je ekološko in tudi cenovno bolj sprejemljivo.
Inovatorstvo je med Slovenci sicer izjemno priljubljen 'šport', njihova osnovna vodila pa očitno ekološko, uporabno, varčno in unikatno. Tako smo svetu, bodisi samostojno bodisi v sklopu kickstarerskih programov, predstavili že kopico odličnih inovacij, od 3D tiskalnikov, s katerimi je mogoče natisniti travo, blatnika musguard, lesenega fotoaparata ondu pinhole, pa do lesenih biciklov, električnega skuterja in biciklov na električni pogon ... Zamisli so, škoda le, da se o njih premalo govori ...
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV