Vsaka država se sooča z vozniki, ki vozijo pod vplivom alkohola. Vsaka tudi izvaja preventivne akcije, ki ozaveščajo voznike o hudi posledicah tovrstnega početja in vsaka ima jasno tudi svoje kazni. Žal zaostrovanje le-teh kaj dosti ne pomaga, pa najsi gre za zvišanje denarne kazni ali nižanje sprejemljive količine alkohola v krvi.
V Moldaviji so se problema zato lotili na precej bolj drastičen, če ne že kar skrajen način. Vozniki, ki jim bodo odvzeli vozniško dovoljenje zaradi vožnje pod vplivom alkohola – v Moldaviji je pijača številka ena vodka – in ga bodo želeli nazaj, bodo morali opraviti trimesečno prostovoljno delo v državni mrtvašnici in pomagati pri oskrbovanju ranjencev v bolnišnicah.
Ne le to, umivati bodo morali trupla in sodelovati pri obdukcijah. Še prej bodo morali plačati 200 evrov (4000 moldavskih levov), kar se sliši malo, a le, če ne vemo, da je povprečna mesečna plača v Moldaviji 300 evrov, zato bo ta kazen posameznika močno udarila tudi po žepu, ne le vesti. Seveda bodo morali tudi ponovno opravljati sam vozniški izpit.
Trimesečni program, ki ga je vlada sprejela leta 2018, se že izvaja. Šest voznikov tako že opravlja svoje delo – oz. pet, saj eden izmed njih ni imeli želodca in je hitro odstopil. Ni presenečenje, če vemo, da morajo udeleženci programa patologu pomagati pri premeščanju trupel v hladilne komore, pred avtopsijo umivanti trupla oz. odstranjevati blato in urino, oskrbovati žrtve prometnih nesreč v bolnišnicah, ipd. Jih bo to izučilo? Bo to prepričalo ostale, da pijani ne sedejo za volan? To pa bo pokazala čas.
Ste vedeli, da so prvega pijanega voznika ujeli že davnega leta 1897? Šlo je za londonskega taksista, ki je dobil globo v višini 1,82 evra.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV