Moskisvet.com
Skoraj predobro, da bi bilo resnično - 2

Visoki obrati

Skoraj predobro, da bi bilo resnično

U.K.
02. 08. 2012 08.13
4

Izraelsko podjetje Alchemy Research je namreč uspelo pridobiti elektriko iz precej nenavadnega vira in potencial je ogromen.

Izraelski znanstveniki so uspeli pognati električni avtomobil, pri tem pa so uporabili energijo, ki se je shranila v zrnu aluminija. Aluminij je zelo zgoščen element in lahko da dvakrat več energije kot fosilna goriva, če primerjamo isti volumen. Poleg tega naj bi bil sposoben shraniti 80-krat več energije glede na kilogram, kot najboljše Li-ion baterije. Poleg tega je poceni, povsod ga je dovolj in z lahkoto se ga obdeluje.

Skoraj predobro, da bi bilo resnično - 2
Skoraj predobro, da bi bilo resnično - 2 FOTO: Arhiv proizvajalca

„Potencial za pridobivanje energije je ogromen,“ je dejal direktor podjetja Alchemy Research Gideon Yampolsky, vendar pa se sam aluminij ne more uporabiti kot gorivo.

Tu nastopi Alydro (Aluminum-Hydro) tehnologija. V bistvu gre za reaktor, ki proizvaja energijo iz reakcije med aluminijem in vodo. Pri tem je potrebna temperatura okoli 900 stopinj Celzija. Pri tej temperaturi aluminij v vodi proizvede vroči vodik, ki nato ustvari električno energijo. Stranski produkti procesa so vroč zrak, vodna para in aluminijev oksid. Oboje se kasneje ohladi in znova uporabi.

Skoraj predobro, da bi bilo resnično - 1
Skoraj predobro, da bi bilo resnično - 1 FOTO: Arhiv proizvajalca

„Vode ne porabimo, temveč se para ohladi in se znova vrne v tank,“ je dejal Yampolski. „Proces vode ne porablja.“

Aluminijev oksid je nestrupen in ne škoduje okolju, tako da je takšno proizvajanje energije popolnoma brez posledic za okolje. Aluminijev oksid pa se lahko reciklira. Pravzaprav je aluminijev oksid nujen za proizvodnjo aluminija. Reaktor, ki so ga izdelali, je dovolj majhen, da ga lahko spravimo v avto.

Pozitivne lastnosti reaktorja
– z enim polnjenjem lahko avto prepelje okoli 2.400 kilometrov,
– cena aluminija je približno enaka ceni fosilnih goriv,
– ne onesnažuje okolja.

Negativne lastnosti reaktorja
– avtomobili bi postali izjemno težki,
– cene aluminija bi verjetno precej poskočile.

A kakor koli že, tehnologija je izjemno impresivna in prav lahko se zgodi, da bomo kmalu uporabljali avtomobile na aluminijev pogon. Morda tudi v kombinaciji s sončnimi celicami.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

 

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578