Ročni raketometi so namreč eno izmed najbolj priljubljenih orožij teroristov po vsem svetu, saj so relativno poceni, preprosti za uporabo, obenem pa lahko brez težav uničijo tank. Med kratkotrajno vojno v Libanonu je bilo kar 40 izraelskih tankov zadetih s takimi in drugačnimi projektili.
Pristop podjetja Artis je računsko še bolj zahteven kot na primer izraelski Trophy, saj izstrelkov ne prestreže med letom, temveč protiukrepe izstreli v zadnjem hipu, tik preden naj bi izstrelek udaril v tarčo. Železna zavesa tako ne strelja v smeri proti izstrelku, temveč sistem, nameščen na strehi vozila, strelja neposredno navzdol proti izstrelku.
Na ta način želijo razvijalci zmanjšati nevarnost za vojake in civiliste, ki se ob času udara nahajajo blizu vozila, obenem pa bi tako lažje določili tudi izvor sovražnega ognja. Seveda pa vse skupaj zahteva še hitrejše izračune. Čim večja je oddaljenost izstrelka, tem večji je računski problem.
Železna zavesa se je na testih kljub temu dobro izkazala, vojska pa mora dodobra testirati le še varnost celotnega sistema. Vsi testi naj bi bili končani nekje do konca leta 2011, nakar bo železna zavesa prišla v omejeno uporabo. Namestili jo bodo na oklepna terenska vozila, ki jih vojska uporablja v Afganistanu. Vodilni pri podjetju Artis pravijo, da bi se redna proizvodnja sistema lahko začela v sredini leta 2012.
Ker se je železna zavesa na testih tako dobro izkazala – vseskozi je prestrezala nevodene rakete, ki letijo s hitrostjo 295 metrov na sekundo – je podjetje že začelo razmišljati o prestrezanju še hitrejših projektilov. Še en pereč problem v Iraku so namreč tako imenovane 'superbombe' oziroma EFP-ji (explosively formed projectiles). Pri slednjih gre za posebne improvizirane eksplozivne naprave, ki ob eksploziji z velikansko hitrostjo (približno dva do štiri metre na sekundo) izstrelijo delčke kovine. Slednji z lahkoto prebijejo tudi še tako močan oklep. Takšna naprava je zelo zanimiva tudi za ameriško obrambno agencijo DARPA, ki je sicer tudi v osnovi financirala razvoj železne zavese. Čeprav je sprva skoraj težko verjeti, se je železna zavesa dobro obnesla tudi pri prestrezanju superbomb. Če bo ta obrambni sistem tako uspešen tudi v praksi, bodo vozila na terenu precej bolj varna, eno najljubših orožji upornikov po vsem svetu pa bo čez noč postalo praktično neuporabno.
Oglejte si še video, ki prikaže delovanje sistema v praksi.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV