Moskisvet.com
Senzorski ščitniki - konec nogometnih prekrškov? - 4

Visoki obrati

Senzorski ščitniki – konec nogometnih prekrškov?

M.J.
08. 04. 2011 10.46
1

Nogometaši, ki pogosto simulirajo padce in prekrške, bodo kmalu preteklost, saj raziskovalci pospešeno razvijajo ščitnike za golen, ki bodo imeli vgrajene posebne senzorje.

V vseh nogometnih ligah se najdejo posamezniki, ki so bolj kot po znanju in igranju nogometa znani po svoji grobi igri ali pretvarjanju. In tovrstno pretvarjanje pride posebej do izraza v močnejših ligah, ki so medijsko bolj pokrite in kjer kamere beležijo vsak 'korak' igralcev. Zato so raziskovalci začeli z razvijanjem novega sistema, ki bo te 'prekrškarje' lažje odkril.

Tehnologijo razvija angleško podjetje Small Fry.
Tehnologijo razvija angleško podjetje Small Fry. FOTO: arhiv proizvajalca
Sistem naj bi najprej uporabili v angleški Premier League, za katero skupina raziskovalcev razvija ščitnike, ki bodo sodnike opozarjali na udarce oziroma pretvarjanja igralcev. To je vsekakor slaba novica za napadalca Chelseaja Fernanda Torresa in njemu podobne igralce. Futuristični ščitniki so opremljeni z inovativno senzorsko tehnologijo, ki zazna dejanski fizični stik. V primeru, da se bo en igralec dotaknil oziroma brcnil drugega, bodo ščitniki na to opozorili sodnika, ta pa bo presodil, ali je bil prekršek 'pravi' ali ne. Z omenjeno tehnologijo bi se vsekakor lahko vplivalo tudi na rezultate tekem, vprašanje pa je, ali ne bo s tem športu odvzet čar 'spontane' igre.
Ščitniki ščitjo nogometaše pred nezaželenimi udarci soigralcev (slika je simbolna).
Ščitniki ščitjo nogometaše pred nezaželenimi udarci soigralcev (slika je simbolna). FOTO: iStockphoto

Ščitniki so še vedno v fazi prototipa, toda njihovi razvijalci pravijo, da upajo, da jih bodo slavna imena svetovnega nogometa v bližnji prihodnosti že lahko začela uporabljati. Nekdanji sodnik Premier League Jeff Winter je pozdravil najnovejšo iznajdbo in dodal, da si želi grobe prekrške popolnoma pregnati iz omenjene lige. "Igra se mora spremeniti," je dejal. "Dosegli smo točko, na kateri so poškodbe in tovrstni prekrški vsakdanja praksa, ki se jih vedno bolj tolerira. In to je goljufanje."

Andy Shaw iz podjetja Small Fry, ki se ukvarja z industrijskim oblikovanjem, pravi, da imajo ščitniki vgrajena dva senzorja in magnete. En senzor zaznava neposredno bližino drugega igralca, medtem ko je drugi senzor namenjen zaznavanju udarcev. Ščitnik o prekršku sodnika obvesti, ko se sprožita oba senzorja hkrati. In če igralec želi preslepiti sodnika in se sam brcne v ščitnik, bo senzor bližine zaznal, da to ni bil drugi igralec in se zato opozorilo sodniku ne bo sprožilo.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578