Moskisvet.com
letalo

Visoki obrati

Se bomo kmalu naokrog vozili v natisnjenih letalih?

Ma.K.
18. 02. 2016 07.54
3

Airbus kot proizvajalec avtomobilov? Morda, nekoč. V domovini ameriškega rivala Boeinga je največji evropski proizvajalec letal pred meseci namreč kupil delež avtomobilskega koncerna Local Motors, ki naj bi še letos na trg poslal avtomobil, izdelan s pomočjo 3D tiskalnika.

letalo
letalo FOTO: Thinkstock

Leta 2007 ustanovljen avtomobilski koncern Local Motors, ki ima sedež v Phoenixu v zvezni državi Arizona, (vsaj zaenkrat) nima potenciala, da bi postal svetovni avtomobilski proizvajalec in tako mešal štrene znamkam, kot sta denimo Volkswagen in Toyota. Ima pa edinstveno prednost: v približno šestih mesecih je podjetje po lastnih navedbah ob pomoči posebne programske opreme razvilo avtomobil, katerega sestavni deli naj bi bili pretežno ustvarjeni s 3D tiskalnikom. Tako naj bi še letos na trg poslali majhen avtomobil, imenovan LM3Dswim, ki naj bi bil z izjemo motorja in nekaterih drugih ključnih sestavnih delov v celoti izdelan s pomočjo 3D tiskalnika.

3D tiskalnik je velika priložnost

Prav zaradi teh informacij ne čudi, da se je evropski proizvajalec letal Airbus odločil investirati v to podjetje. Delež v tem koncernu namreč pomeni samo še en korak naprej na poti v industrijsko prihodnost: v tako imenovano industrijo 4.0. Ta naj bi omogočala povsem nove procese proizvodnje, ki ne bi bili samo cenejši, temveč tudi lažji – dobesedno. In prav v letalskem prometu, kjer vsak gram prihranjene teže pomeni čisti dobiček, je to odločilnega pomena.

Letalo
Letalo FOTO: Thinkstock

Airbus je z začetkom uporabe 3D tiskalnikov napovedal novo tehnološko ero. Do sedaj je svoje sestavne dele namreč v celoti kupoval od dobaviteljev, sedaj pa naj bi kmalu začeli dvojne cevi za gorivo iz titana tiskati sami. A to naj bi bil šele začetek. Peter Sander, ki v podjetju Airbus skrbi za razvoj tehnologije, v 3D tiskalnikih vidi veliko priložnost, a opozarja: »Dosedanje procese moramo zasnovati povsem na novo. V bistvu še sploh ne poznamo pravilnikov za nove proizvodne metode, to bo še največji izziv,« je spregovoril o svojih pomislekih na nedavnem medijskem seminarju v Hannovru. Prepričan je, da večina podjetij v Nemčiji še ni dojela dejanske tehnološke revolucije. »Na začetku so tudi mene označili za norca s svojimi načrti, a ti načrti so me naredili to, kar sem danes,« je bil jasen Sander.

V šolo z električnim letalom?

Pri iskanju novih tehnologij in posledično možnosti zaslužka naj se Airbus ne bi mogel upreti sodelovanju pri razvoju sodobnih tehnologij tudi na drugih področjih. Tako naj bi s spletnim ponudnikom potovanj Uber z ramo ob rami že testiral helikopterje, imenovane 'helicopter on demand' (helikopter na zahtevo). Prav tako naj bi Airbus sodeloval pri izgradnji dvo- in pozneje še štirisedežnega šolskega letala na električni pogon. V serijsko proizvodnjo naj bi ta model konec leta 2017 poslala družba Bordeaux – podjetje prihodnosti. V malem naj bi pokazala, kako bi lahko sodobne metode gradnje delovale tudi pri velikih letalih.

»Tako bi se lahko priključili povsem novim trgom. Navsezadnje gre za to, da se ne pustimo prehiteti. Napredka nikakor ne smemo prespati,« pravi tiskovni predstavnik družbe Airbus Gregor von Kursell. Ali gre za rakete, ali drone: povprašuje se po novih idejah. In tako se Airbus angažira na področjih, ki nikoli ne bodo sodila h glavni dejavnosti družbe. Podobna tema je Airbusova podpora pri izgradnji prvega jadralnega letala s tlačno kabino, s katerim naj bi poleti dosegli nov svetovni rekord pri poletu čez argentinske Ande. Ne zato, ker bi si Airbus kdaj želel kdaj vstopiti v proizvodnjo jadralnih letal, temveč ker naj bi glede na zamisli nekaterih v stratosferi nekoč lahko letela celo hipersonična letala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 851