Moskisvet.com
nadzvočno letalo prihodnosti - 10

Visoki obrati

S štirikratno hitrostjo zvoka od Tokia do Londona

S.R.
22. 06. 2011 11.17
2

Letošnji pariški zračni sejem (od 20. do 26. junij) nam ponuja vpogled v prihodnost. Po tem, ko je interaktivno kabino razkril Boeing, je svoj koncept nadzvočnega letala prihodnosti predstavil koncern EADS (European Aeronautic Defence and Space Company).

Svoje letalo so poimenovali ZEHST, kar pomeni Zero Emission Hypersonic Transport. Kot pove že ime samo, nikakor ne gre za preprosto nadzvočno letalo, saj bo ZHEST dosegal hitrosti preko štirih machov, kar v praksi pomeni, da bo letalo pot od Tokia do Londona, ki sedaj traja okoli 11 ur, opravilo v samo dveh urah in pol. Koncept ZEHST bodo poganjali trije različni pogonski sistemi, ki bodo potnike ponesli tudi 32 kilometrov nad zemljo, ob tem pa bo letalo povsem ustrezalo standardom za zmanjševanje hrupa in omejevanju emisij škodljivih plinov, ki jih Evropa namerava uvesti v naslednjih desetletjih.

nadzvočno letalo prihodnosti - 2
nadzvočno letalo prihodnosti - 2 FOTO: arhiv proizvajalca
Letalo ZEHST sta na podlagi študij za vesoljsko plovilo, ki je bilo predstavljeno leta 2006, razvili podjetji EADS INNOVATION WORKS in ASTRIUM (vesoljska veja koncerna EADS). Spaceplane, kot so poimenovali svoj vesoljski čolnič, bo lahko pilota in štiri potnike ponesel več kot 100 kilometrov nad Zemljo. V nasprotju z vesoljskim plovilom je koncept ZEHST zasnovan kot komercialno potniško letalo za dolge polete, čeprav so slednji ob tako veliki hitrosti relativen pojem. Glavni namen projekta je predvsem študija novih tehnologij in 'pametnih' materialov, ki bodo mogli pri tako velikih hitrostih zdržati 1000 stopinj Celzija. Poiskati bo treba tudi način za zmanjševanje zvočnih udarov ter preveriti vpliv emisij na ozonsko plast.
Glavno gorivo bo vodik, letalo pa bodo, kot že omenjeno, poganjali kar trije različni pogonski sistemi. Polet v teoriji izgleda nekako takole: Letalo bo vzletelo z običajnimi reaktivnimi motorji, ki jih bo poganjalo biogorivo iz morskih alg. S hitrostjo 0.8 macha se bo nato dvignilo do višine petih kilometrov, kjer se bodo vključili raketni motorji na vodik in tekoči kisik. Letalo se bo z njihovo pomočjo s hitrostjo 2.5 macha dvignilo na okoli 23 kilometrov nad Zemljo. V zadnji fazi se bosta vključila še dva 'ramjet' motorja (ki ju bo prav tako poganjal vodik), ki bo letalu zagotavljala optimalno porabo in doseg pri hitrostih nad štiri mache in višini 32 kilometrov. Ob pristanku se bo postopek obrnil, tako da bo ZEHST pristal z običajnimi motorji. Prav preklop med različnimi načini pogona je zaenkrat eden največjih izzivov za znanstvenike.
nadzvočno letalo prihodnosti - 3
nadzvočno letalo prihodnosti - 3 FOTO: arhiv proizvajalca

Ob vsem tem naj bi ZEHST potnikom zagotavljal popolnoma običajno potovanje, saj naj težnostni pospešek ne bi presegel 1.2g-ja. Po besedah razvijalcev se podobnih letal lahko nadejamo okoli leta 2050, delovni prototip pa bi morda lahko poletel že leta 2020.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648