Zapeljiv avto sam po sebi pogosto ni dovolj – ta mora biti tudi čist. Ne le iz estetskih razlogov, saj redno vzdrževaje podaljša življenjsko dobo avtomobila. Če ste v dilemi, ali se pranja avtomobila lotiti doma ali ga raje odpeljati v avtomatsko avtopralnico, bo čez nekaj minut vaša odločitev precej lažja.
Pred leti je bilo pranje avtomobila na domačem dvorišču ob koncu tedna domala tedenski ritual. Kljub temu, da imamo kopico avtopralnic, veliko ljudi svojega jeklenega konjička še danes pere doma. S tem pa lahko nevede povzoča škodo svojemu avtomobilu.
To so najpogostejše napake pri čiščenju avtomobila doma
Velika večina za pranje avtomobila ne uporablja za to namenjenih preparatov, ampak uporabi tisto, kar ima že doma – najpogosteje so to preparati iz kuhinje, ki pa so lahko preveč agresivni in škodujejo avtomobilskemu laku – čistilna sredstva za pomivanje posode imajo preveč snovi za raztapljanje maščobe, kar ogroža zaščitni sloj laka. Potem je tu uporaba neustrezne krpe, ki npr. vsebuje plastiko (najlon ipd.) in ki prav tako lahko poškoduje lak, saj se lahko pojavijo praske/zarezice, ki so še kako vidne, ko se v temen avto upre sonce. Ko avto operemo, pogosto pustimo, da se ta posuši na zrak, kar pomeni, da lahko na njem ostanejo vodni madeži. Poleg tega med ročnim pranjem nujno ne odstranimo vse umazanije – zrna peska, ki povzročajo praske, so ''temeljni kamen'' za rjavenje, še posebej, če vozila ne peremo z dovolj vode in čistilnimi sredstvi, kar sploh ni redek pojav. Če čistilne gobe ne izperemo dovolj, v njej lahko ostanejo ostri delci, ki na lak delujejo kot brusni papir. Kot vidite, eno površno domače pranjem v lastni režiji lahko tako naredi veliko škode vozilu.
Kadar se lotite pranja avtomobila doma, začnite pri strehi in perite navzdol, da s pločevine sproti odteka vsa umazanija. Pomembno je, da očistimo tudi podvozje, posebej pozimi, ko je na cesti veliko soli. Če perete avto z visokotlačnim čistilcem, se vozilu s šobo ne smete približati na manj kot 15 centimetrov. Insekte, ki se prilepijo na sprednji del avtomobila, odstranjujte s tonamenski sredstvi, ki za lak niso škodljivi. Ptičjih iztrebkov se je treba lotiti drugače. Več o tem si lahko preberite TU. Podobno kot smolo jih je treba odstraniti čimprej.
Pranje v avtomatski avtopralnici
Mnogi so še vedno prepričani, da krtače v avtopralnicah povzročajo poškodbe na vozilu (praske ipd.), kar je morda veljalo nekoč, a v sodobnih avtopralnicah, kjer koristijo tekstilne krtače, je tovrsten strah bolj ali manj odveč, kar so pokazale tudi številne raziskave, kjer so morebitne poškodbe preverjali na mikroskopski ravni. Sicer pa je pomembno, da obiskujete tiste avtopralnice, ki redno menjajo krtače. Zaradi stalnega pritiska vode v avtopralnicah se lak avtomobila med pranjem ne poškoduje, umazanija pa se enakomerno odstranjuje. V predpranju z visokotlačnim čistilcem v avtopralnicah prodrejo tudi tja, kjer čistilne krtače ne sežejo. Še najmanj so avtopralnice sicer primerne za avtomobile črne barve, na katerih so bolj opazne sledi in praske.
S pranjem v avtomatski avtopralnici se porabi tudi do 40 odstotkov manj vode, kot z ročnim pranjem doma, poleg tega pa se del te vode reciklira. Poleg vsega naštetega je avtomatska avtopralnica tudi zelo priročna, sploh v časih, ko je čas zelo pomemben in je hitrost šteje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV