Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Rekordni polet: Iz New Yorka do Los Angelesa v zgolj 12 minutah

M.J.
11. 08. 2011 14.40
7

Eksperimentalno vojaško letalo brez posadke, ki leti z dvajsetkratno hitrostjo zvoka, naj bi po uspešno prestanih testiranjih na tleh v kratkem tudi prvič testno preizkusili.

Letalo falcon HTV-2 naj bi s pomočjo rakete izstrelili v vesolje, nato pa naj bi se s hitrostjo 13 tisoč kilometrov na uro ponovno vrnilo na Zemljo. Prejšnji poskusni let je trajal zgolj devet minut, preden so letalo namerno strmoglavili zaradi tehničnih težav. Če bo naslednji poskus poleta uspel, bi to lahko pomenilo nov rekord v suborbitalnem potovanju po vesolju, obenem pa bi poskus lahko postavil temelje za novo generacijo super orožij.

Falcona naj bi v višave ponesla odpisana balistična raketa air force minotaur IV, vzletela pa naj bi iz vojaškega oporišča Vandenberg v Kaliforniji. HTV-2 naj bi se nato od nosilne rakete ločila in se na Zemljo ponovno vrnila z izjemno hitrostjo. Celoten polet od New Yorka do Los Angelesa bo trajal manj kot 12 minut, za kar običajno reaktivno letalo porabi več kot pet ur.

Projekt skupaj razvijata ameriško obrambno ministrstvo in agencija DARPA, namen pa je razviti novo generacijo super orožij, ki bi lahko letela hitreje kot običajne rakete. Ameriška vojska želi s projektom CPGS (conventional prompt global strike) z razvojem tovrstnega orožja zmanjšati efektivni čas napadov in zadeti kateri koli del sveta v manj kot eni uri.
Inženirjem DARPE do sedaj še ni uspelo natančno določiti vzroka, zakaj se je prvi tesni polet, ki so ga izvedli aprila leta 2011, končal neuspešno. Po neuradnih podatkih naj bi se plovilo preveč segrelo. Da se to ne bi ponovilo, so inženirji opravili določene spremembe, med katere sodi sprememba težišča plovila in tudi zmanjšanje kota, pod katerim naj bi se plovilo ponovno vrnilo na Zemljo. Pri naslednjem poletu na bi tudi natančneje merili podatke in s tem lažje določili bodoče smernice za projekt.

Pri prvemu poletu falcona jim je uspelo zbrati podatke o aerodinamiki in o tem, kako toplota vpliva na plovilo in njegovo navigacijo. Je obenem tudi prvi polet, pri katerem so lahko preučili dejanske podatke. Te so do sedaj lahko le simulirali s pomočjo laboratorijev, v katerih so izvajali fizične simulacije in preizkušanja v vetrovniku. "Polet s plovilom HTV-2 pa bo omogočil še globlji pogled v obnašanje plovila pri hitrosti 20 machov in upamo, da se tokratni zaključi uspešneje kot prejšnji," je dejal major Chris Schulz, direktor programa Falcon.

Oglejte si animacijo tega neverjetnega superorožja!

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549