Letalo so v strogi tajnosti razvili v samo enem letu, kar je glede na zahtevnost projekta izjemen dosežek. Načrt in elektroniko za letalo je razvil Northrop Grumman, medtem ko je trup letala izdelalo podjetje Scaled Composites, ki je najbolj znano po izdelavi vesoljskih letal za podjetje Virgin Galactic (SpaceShip One in SpaceShip Two), ki ga vodi ekscentrični milijarder Richard Branson.
Firebirda od konkurentov loči predvsem dejstvo, da gre za letalo, ki lahko leti tako s pilotom kot brez (optionally piloted vehicle – OPV). Zaradi precej velike nosilnosti (več kot pol tone) bo lahko firebird nosil pestro paleto senzorjev, tako da bo mogoče z njim obenem prestrezati elektronska sporočila, izvajati videonadzor, s pomočjo zmogljivega radarja pa bo firebird nadzoroval tudi zračni prostor. Elektronski paket bo povsem ločen ob letalskih instrumentov, tako da bo mogoče senzorje poljubno menjavati. Predstavniki podjetja pravijo, da bo menjavanje elektronskih naprav preprosto kot vstavljanje USB ključev v računalnik.
Vohunsko letalo poganja propeler, odlikuje pa ga predvsem zanimiva konstrukcija trupa z velikim dvojnim zadnjim delom, ki mu zagotavlja izredno stabilen let. Možnost letenja s pilotom ali brez je za ameriško vojsko popolnoma nova, firebrid pa je zaradi tega zelo vsestransko letalo. Pretvorba v pilotno ali brezpilotno letalo je opravljena z nekaj malimi spremembami. Možnost letenja s pilotom ali brez je uporabna tudi zato, ker vojska še ne zaupa povsem brezpilotnim letalom. Čeprav so slednji učinkoviti, še niso popolnoma avtonomni, poleg tega pa so piloti (vsaj za zdaj) še precej boljši pri manevriranju. Največja višina leta 10-metrskega in dobro tono težkega letala je dobrih 9000 metrov. Firebirda poganja motor TEO-540 proizvajalca Lycoming, razpon kril je 19,8 metra, letalo pa bo v zraku lahko ostalo med 24 in 40 ur.
Tako letalo je poleg vsestranske uporabe tudi opazno cenejše, kar bo pri konstantnem krčenju vojaškega proračuna v prihodnosti prišlo še kako prav. Firebird bo tako po besedah predstavnikov obeh podjetij sposoben opravljati različne naloge s področja „zbiranja podatkov, nadzora in izvidništva (intelligence, surveillance, reconnaissance – ISR). Firebird je sicer v strogi tajnosti prestal že kar nekaj mesecev testnih poletov, medtem ko bo ameriški vojski predstavljen na Pentagonovovem natečaju Empire Challenge 2011 (nekakšne 'vojne igre'), ki bo potekal med 23. majem in 3. junijem. Letala OPV so bila do sedaj poceni alternativa brezpilotnim letalom (UAV), uporabljali pa so jih v znanstvene in raziskovalne namene. S predstavitvijo firebirda bodo ta letala zagotovo dobila večjo vlogo tudi v vojski.
Oglejte si novo vohunsko letalo firebird med letom.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV