Kitajska tiskovna agencija Xinhua poroča, da je Foxconn, ki je obenem največji posamezni delodajalec v privatnem sektorju, v naslednjih letih odločen zamenjati kar 80 odstotkov svojih zaposlenih z roboti. Prehod na 'umetno' delovno silo naj bi se zgodil v naslednjih treh letih, delo pa naj bi izgubilo okrog milijon ljudi.
Oznanilo prihaja po nizu samomorov, ki so jih izvedli zaposleni pri tem podjetju zaradi nevzdržnih razmer v podjetju. Po nekaterih odkritjih in skritih kamerah, ki so jih izvedli aktivisti raznih agencij za človekove pravice, so bili delavci v podjetju izpostavljeni šikaniranju, 12-urnemu in daljšemu delovniku ter delali so v izredno slabem in slabo varovanem delovnem okolju. Podjetje, ki izdeluje tudi telefone za Nokio in Motorolo, je očitke seveda zavračalo, istočasno pa je svojim delavcem obljubljalo povišice, pogovore s terapevti in jim v podpis dajalo bizarne izjave, da ne bodo izvajali samomorov.
Po izjavah nekaterih nekdanjih uslužbencev so razmere ostale v večji meri enake, vendar delavcem 'grozi' še ena nevarnost; povprečna plača na Kitajskem se veča in s tem se ogroža veliko število delovnih mest. Jasno je, da je kitajska konkurenčnost v največji meri odvisna od poceni delovne sile za zunanje proizvajalce. Velikanske količine dolarskih, evrskih in frankovskih deviznih rezerv, hitro bogatenje nekaterih in bleščeči monumenti kapitalizma sprožajo zahteve po višjih plačah in tudi Foxconn jih je bil že primoran dvigniti za 20 odstotkov, kar naj bi mu v zadnjem bilančnem letu odneslo 218 milijonov ameriških dolarjev. Zato naj bi se pred kratkim pri tem največjem proizvajalcu elektronskih komponent na svetu odločili za zelo drastično potezo.
Direktor in ustanovitelj Foxconna Terry Gou je pred kratkim na plesu uslužbencev razglasil svoj načrt o robotih, ki verjetno ni najbolj razveselil gostov zabave. Čeprav je Foxconn s Tajvana, ima večino svojih uslužbencev zaposlenih okrog mesta Shenzen na Kitajskem, tovarne pa so postavljene tudi v Mehiki, na Poljskem, Slovaškem in Češkem. Očitno je tajkunu Terryju, ki je tudi eden največjih lastnikov podjetja, kratko malo vseeno za delovno silo. Očitno so najbolj važni dobički, saj se roboti ne pritožujejo in tudi samomorov ne izvajajo, razen če jim tega ne zapoveš. Počakati bo treba na reakcijo kitajskih oblasti, saj napoved močno smrdi po izsiljevanju vladajoče partije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV