Vsi vemo, da imajo novi avtomobili prav poseben vonj. Za vonj ''po novem'' so pogosto krivi trakovi odišavljenega blaga pod sedeži. A tudi sicer vonj potniške kabine ni naključje, pač pa skrbno načrtovan. Nos je namreč prefinjen organ, ki nam servira veliko pomembnih informacij in počutje oz. vozniška izkušnja je v veliki meri odvisna prav od njega. Materiali v potniški kabini različno odreagirajo na razmere (npr. huda vročina), zato izdelovalci opravljajo laboratorijske raziskave s pomočjo katerih izdelajo recept za vonj kabine.
Enega najbolj naprednih laboratorijev za raziskavo vonjav ima nemški Audi, kjer zagotavljajo, da je vonj kabine karseda nevtralen, zato noben material ali kemikalija po vonju ne sme izstopati, ker bi motil potnike – poskrbijo, da npr. plastični elementi ne bi oddajali vonj po stopljeni plastiki. V ta namen imajo zaposleno ekipo, ki se ukvarja izključno z vonjanjem materialov (v originalu Nasenteam) in obstaja že vse od leta 1985. Peterica zaposlenih je locirana v njihovem bavarskem centru za kakovost, njihova naloga pa je, da ovohavajo materiale in jih ocenjejujo z ocenami od 1 do 6, pri čemer 1 pomeni brez vonja, 6 pa neznosen vonj. Če imajo ''nedišeči'' materiali kot so kovina, steklo in keramika oceno 1, vrednosti preostalih ne sme preseči 4, če želijo prestati test znosnosti.
Starosta ekipe za ovohavanje je Heiko Lüßmann-Geiger, ki to počne že od leta 2000 in skrbi, da se v Avdijih znajdejo le materiali, ki prestanejo test. Testirajo tudi naključno izbrana rabljena vozila, da preverijo, če materiali ohranjajo prijeten vonj tudi kasneje. V primeru, da se material ne izkaže, skušajo najti nov način izdelave ali preverijo pri dobavitelju, če je prišlo do kakšnih sprememb.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV