Na dirki 24 ur Le Mansa 2014 se bo Audi predstavil s preizkušenim superhibridom R18 e-tron quattro, le da bo ta še izboljšan - še boljši, še hitrejši. Prototip bo precej drugačen od modela 2013, saj bo moral ustrezati novim pravilom. Struktura iz karbonskih vlaken bo zato še bolj trdna, a ne tudi težja, izboljšana bo tudi aerodinamika vozila, predvsem pa njegova sposobnost zmanjševanja porabe goriva za 30%, ne da bi bila pri tem oškodovana uspešnost.
Na prvi pogled nov audijev avtomobil spominja na predhodne vozilo, vendar so bile na njem dejansko preoblikovane skoraj vse komponente. Karoserija je ožja za približno 10 centimetrov, platforma pa je tanjša in ima drugačno obliko odprtin za sprednji kolesi. Na sprednji strani ima vozilo namesto sprednjega difuzorja krilo z loputo, ki izboljšuje aerodinamiko vozila ter znižuje stroške, saj je to komponenta, ki jo je izjemno enostavno spreminjati in prilagajati, poleg tega pa je drugačen tudi zadnji del vozila, kjer po novih pravilih ni več mogoče izpuščati plinov na področju zadnjega difuzorja. Aerodinamični upor pa zmanjšujejo tudi zadnja kolesa, ki so nameščena nekoliko bližje kot pri prejšnjem modelu.
Po besedah prvega moža Audi Motorsport Wolfganga Ulricha nova R18 e-tron quattro pripada povsem novi generaciji prototipov Le Mansa, ki je posledica novih predpisov. "Cilj je ohraniti isti čas na prevožen krog, a pri tem zmanjšati stroške in porabiti manj energije," pojasnjuje. "Doseči več z manj, kar je cilj, ki je usmerjen v našo prihodnost." Chris Einke, ki je odgovoren za novi projekt pa še dodaja: "Gre za novo miselnost. V središču torej ne bo več moč motorjev, temveč znižana poraba."
Teža novega avtomobila še ni bila določena, vendar audijevi inženirji predvidevajo, da bo znašala okoli 870 kilogramov, kar je 45 kilogramov manj od lanskoletnega modela. Manjša teža bo predvsem posledica lažjega in bolj sofisticiranega materiala, ogljikovih vlaken, bolj dodelanega podvozja iz lažjih materialov in mehanike.
Na tehničnem področju se izboljšave nanašajo predvsem na motor, menjalnik in hibridni sistem. Motor predstavlja preoblikovana različica 3,7-litrski V6 TDI z 490 KM, poleg motorja z notranjim izgorevanjem pa pogonski sistem prvič predvideva združitev dveh hibridnih sistemov. Tako kot v preteklosti eno komponento predstavlja tako imenovana Motor Generator Unit (MGU), ki med zaviranjem omogoča regeneriranje kinetične energije na sprednji premi. Električna energija se nato akumulira v rotacijskem shranjevalniku in se lahko znova izkorišča za pospeševanje. Prvič pa je turbokompresor motorja z notranjim izgorevanjem povezan z električno napravo, ki omogoča pretvarjanje termične energije izpušnih plinov v električno energijo.
Vozilo naj bi prvič uporabili 20. aprila v Veliki Britaniji na 6-urni dirki v Silverstonu, ki predstavlja prvo dirko World Endurance Champinshipa, najpomembnejši preizkus pa audi čaka 14. in 15. junija na najprestižnejši dirki vzdržljivosti 24 ur Le Mansa.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV