Če lahko o motociklih, ki jih v motoGP 'jahajo' Marc Márquez in druščina, navadni smrtniki le sanjamo, pa dirkači, ki tekmujejo na svetovnem prvenstvu razreda Superbike, krotijo serijske različice motociklov, ''kar omogoča večjo identifikacijo gledalcev – motoristov. Obenem pa so dirke z bolj 'pristnimi' motocikli od prototipov MotoGP še posebno razburljive in napete,'' poudarja David Stropnik, ki bo skupaj z Gabrom Keržišnikom in Gašperjem Jakominom za vas spremljal dogajanje na prvenstvu in vam ga vsak vikend dostavljal v dnevno sobo, začenši že prihajajoči vikend, ko bo med 22. in 23. majem rohnelo v Španiji (Superbike Aragonija) na leta 2009 odprtem dirkališču v Aragoniji, kjer bodo potekale uvodne dirke.
Novo sezono bo gostilo 13 prizorišč, večinoma pa se bodo dirke odvijale na evropskih tleh. ''Izjemno sem vesel, da je na VOYO svoje mesto našlo tudi svetovno prvenstvo v razredu Superbike. Sam sem kar nekaj let navijal v to smer, da naša TV-hiša odkupi tudi pravice za Superbike, ki je tudi meni izjemno pri srcu. Pomembno se mi zdi, da imamo v isti hiši kar dve močni motociklistični prvenstvi in da lahko ljubiteljem dirk vsako nedeljo ponudimo dirke, adrenalin in zabavo,'' dodaja 'prvi glas' dirk MotoGP Gaber Keržišnik.
Za dirke v razredu Superbike – nekatere steze so enake, kot jih vozijo v razredu MotoGP – so sicer značilni atraktivna prehitevanja, vratolomne hitrosti, nevarna drsenja in izenačenost dirkačev, kar prinaša tudi številne padce in trenutke, ko gledalcem zastane dih. Čeprav ima Superbike številne vzporednice z motoGP (delita si tudi nekatere dirkače), pa pri Superbiku velja drugačen tehnični pravilnik. Dirkaški vikend v razredu Superbike tako ponuja kar tri dirke. Prva je na sporedu v soboto (za dirko se kvalificirajo dirkači, katerih čas kroga ne presega 107 odstotkov časa dirkača, ki je postavil najhitrejšo časovno znamko), še dve pa ji sledita v nedeljo. Najprej krajša (10 krogov) in nato še daljša. K temu je treba dodati še sobotne kvalifikacije, kar pomeni, da predaha praktično ni.
Čeprav dirkači v tem leta 1988 ustanovljenem prvenstvu ne dosegajo statusa zvezdnikov razreda motoGP, pa ga oz. so ga zastopali številni dirkači, ki smo jih pred tem lahko gledali v razredu MotoGP. Max Biaggi, Alvaro Bautista, Scott Redding, Tito Rabat, Stefan Bradl in Eugen Laverty so samo nekateri izmed njih. So šli pa nekateri dirkači tudi v obratni smeri, kot npr. Cal Crutchlow in Ben Spies, ki sta nato zablestela tudi med elito. Tudi Slovenci smo imeli svoje predstavnike v tem atraktivnem razredu. Ti so bodisi nastopali na posameznih dirkah bodisi pod okriljem tujih moštev in polno sezono. Eden takih je Igor Jerman, ki se je podpisal pod številne odmevne rezultate.
Preteklo in zaradi korone skrajšano sezono je dobil nenadkriljivi Jonathan Rea, ki je prvenstvo osvojil že šestič – ob Carlu Fogartyju je edini, ki je ubranil naslov – in je tudi rekorder po številu zmag, saj je le še eno oddaljen od jubilejne stote (na stopničkah je skupno stal že kar 185-krat). Z 59 oz. 52 zmagami mu sledita Fogarty in Troy Bayliss. Na četrtem mestu je s 43 zmagami Japonec Noriyuki Haga, ki pa nikoli ni bil prvak. Sploh prvo zmago v razredu Superbike je sicer dosegel Davide Tardozzi, ki je dobil prvo dirko na Donington Parku davnega leta 1988, skupno pa je tisti dirkaški vikend slavil Marco Lucchinelli, svetovni prvak v razredu 500cc iz leta 1981.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV