V času Sovjetske zveze so zrasla številna podjetja, a le redka so preživela razpad Sovjetske zveze. Ena redkih je bila tovarna avtomobilov v mestu Toljati, iz katere je 19. aprila 1970 zapeljalo prvih šest primerkov sovjetskega ljudskega avtomobila znamke Lada, ki je kasneje postal pomemben del avtomobilske zgodovine.
Prvi model se je imenoval VAZ 2101. Šlo je za ''sovjetski fiat'' saj je nastal na osnovi modela fiat 124, potem ko je leta 1966 Sovjetska zveza stopila v zavezništvo oz. partnerstvo z italijansko znamko. Plod sodelovanja je eden najbolj priljubljenih modelov v zgodovini Sovjetske zveze, ki se ga je prijel vzdevek kopejka (najmanjši ruski denar; stotinka rublja).
Čeprav takrat sovjetski politiki niso bili naklonjeni kupovanju licenc zahodnih držav, so se 15. avgusta 1966 odločili za izjemo, predvsem na račun dejstva, da je bila Komunistična partija Italije (KPI) tedaj najmočnejša komunistična partija v Zahodni Evropi, čeravno ni bila na oblasti. Istočasno so v mestu Stavropol ustanovili zavod oz. tovarno VAZ (Volžskij – po reki Volgi – Avtomobilnij Zavod), kasneje AvtoVAZ, in ga v čast dolgoletnega generalnega sekretarja KPI-ja, Palmira Togliattija, leta 1964 preimenovali v Toljati (Togliatti).
Fiat je Sovjetom zagotovil tehnično dokumentacijo za dve karoserijski različici fiata 124, ki je bil evropski avto leta 1967, in sicer limuzino in karavan, a so sovjetski konstruktorji določene tehnične rešitve spremenili – nekatere dela so predimenzionirali za večjo zanesljivost delovanja, nekoliko predrugačili 4-stopenjski menjalnik, spremenili kardansko gred, uporabili daljše rozete, dodatno ojačali karoserijo in vzmetenje, poskrbeli za alternativni, ročni zagon motorja, povečali razmak med karoserijo in tlemi ipd. Uvajanje tehničnih sprememb je sicer potekalo v sodelovanju obeh konstruktorskih ekip, iz Torina in Toljata.
Preden so na ceste zapeljali prvi primerki Lade 2101, so naredili na stotine, bojda preko 800 modificiranih fiatov 124, preden so ga prilagodili sovjetskim cestam. V vmesnem času so zgradili tudi tovarno. Mesto Toljati, ki leži na bregovih reke Volge, je kmalu postalo središče sovjetske avtomobilske industrije in obrat je tedaj prevzel kar namestnik sovjetskega ministra za avtomobilsko industrijo Viktorij Poljakov. Prvih šest lad 2101 je bilo v barvah zastave Sovjetske zveze Ruska Sovjetska Federativna Socialistična Republika (RSFSR). Dve sta bili modri, preostala četverica pa češnjevo rdeče barve. Poganjal jih je 1,2-litrski štirivaljni pogonski sklop s 60 konjskimi močmi (44 kW), kar je bilo skoraj identično moči originalnega fiatovega motorja. Avgusta leta 1970 je tovarna začela tudi prvo oglaševalsko kampanjo. V slabem letu je tovarna izdelala 100.000 vozil, leta 1973 pa že milijon, a je ponudba kljub temu capljala za povpraševanjem.
Že leta 1971 so jih začeli izvažati tudi v Jugoslavijo in jo kasneje priredili za britanski trg – volan na desni strani. Tega leta se je pojavil tudi model VAZ-2102, ki je bila sovjetska različica fiatovega karavana 124 familiare in je bil precej bolj praktičen od limuzine. Večina lad, namenjenih za izvoz (Vzhodna Nemčija, Velika Britanija, Belgija, Nizozemska, Finska, Francija, Kanada, Madžarska, Češkoslovaška, Kuba, Jugoslavija, Bolgarija) je bilo boljše kakovosti, kot za domači trg – ogrodje iz debelejše kovine z antikorozijsko in antistatično obdelavo, boljši akumulator, boljše podvozje ipd. Poleg omenjenih dveh modelov so vpeljali tudi prestižni model VAZ-2103 (izdelovali so ga do leta 1980), ki smo ga pri nas poznali pod oznako lada 1500 (75 KM), za kar so jim sprva hoteli Italijani prodati model 125, a so Sovjeti raje izdelali svoj ''lusso'' model (lusso v italijanščini pomeni luksuz), saj so na ta način lažje izdelali drugačne sestavne dele. Model so leta 1975 še nadgradili (VAZ-2016 oz. lada 1600), še prej pa kupcem ponudili tudi lado 1300 (VAZ-21011). Zadnji model je nosil oznako VAZ-2105/2107, bile pa so še številne druge oznake.
Avtomobili so bili narejeni zelo preprosto, zato jih je večina popravila kar sama. Zadnjo kopejko so izdelali leta 1982, rahlo predelano različico lade 2101 pa so izdelovali vse do leta 1983. Zadnji primerki modela VAZ-2101 so nastali leta 1988. Do takrat so predstavili tudi številne druge modele kot so niva, samara in riva. Na koncu je s tekočega traku zapeljalo skupno 2.710.930 lad 2101. Zadnji iz serije ''žiguli'', torej z DNK-jem sovjetskega fiata 124, je s tekočega traku zapeljal 16. aprila 2012. Model 2012 se med drugim ponaša z nazivom ruskega avtomobila 20. stoletja. Lada avtomobili so priljubljeni še danes, pod lastništvom francoskega Renaulta pa se je znamka osvobodila vzhodnjaške miselnosti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV