Ne glede na to, kaj pravijo drugi, za Tomislava Bosca je stara dobra 'stoenka' oziroma zastava 101 najboljši avtomobil, ki ga je kdaj vozil. Pravzaprav je edini, saj je ravno v tem avtomobilu prvič pritisnil na 'gas'. Prav zato se je odločil ta znameniti avtomobil v trenutku, ko je začel pešati, namesto na odpad odpeljati v svojo delavnico, kjer ga je spremenil v pravo malo električno zver.
Njegova svetleče oranžna zastava privlači poglede po vsem Zagrebu, ko pa jim mladi inženir strojništva pove še, da jo poganja elektrika, je zanimanje le še večje. Bosec pravi, da ga pot v službo zdaj stane do osemkrat manj kot pred predelavo avtomobila. »Trenutno avtomobil poganja baterija, ki jo je treba polniti na vsakih 40 prevoženih kilometrov. Vozim se osemkrat ceneje, kot sem se prej, ko je avto poganjal bencin, v glavnem pa ga uporabljam za vožnjo od doma v službo in nazaj.«
Za zunanjo in notranjo predelavo nekdanjega ponosa jugoslovanske avtomobilske industrije, danes že oldtimerja, sta sicer Bosec in njegov prijatelj potrebovala nekaj več kot leto dni. »Spomladi leta 2014 sva začela nabavljati prve dele, vozim pa ga od začetka tega leta,« je hrvaškim novinarjem dejal navdušen strojnik.
A s tem se zgodba še ne konča. Bosec namreč želi kultni avtomobil opremiti z boljšim motorjem in dodatno baterijo, kar bo podaljšalo razpoložljivi čas vožnje. »Moje delo še ni končano. Še naprej bom 'izpopolnjeval' svoj avtomobil v domači garaži,« zagotavlja inženir strojništva, ki se je nad predelavo vozil navduševal že kot najstnik. Takrat so s prijatelji predelovali stare Tomos mopede in z navdušenjem spremljali filme Hitri in drzni. Njegova specializacija je sicer varjenje, a se z veseljem loti tudi karoserije. »Ni vse v fizičnem delu. Prebrati je treba tudi veliko knjig in se naučiti, kaj in kako predelovati vozila, a na koncu se ves trud poplača, ko vidim svojo stvaritev,« sklene ponosni Hrvat.
Električni avtomobili vse bolj priljubljeni
Okolju prijazna tehnologija je nekaj, k čemur teži razvoj na vseh področjih in avtomobilizem pri tem ni nikakršna izjema. Električni avtomobili vztrajno rušijo meje in z novimi produkti podjetja na cestišča pošiljajo vse bolj zmogljiva električna vozila. Seveda je povod za to v prvi vrsti zaslužek, a električni avtomobili imajo kopico prednosti, ki jih ne gre zanemariti. Poglejmo nekaj najvidnejših:
Hitri in tihi
Električna vozila so bolj tiha in običajno dajejo občutek mehke vožnje. Energija preprosto poganja kolesje ob pospeševanju, kar daje popolnoma drug občutek pri vožnji. Neslišnost delovanja motorja za nekatere morda celo ni prednost, a vožnja je gladka, pospeški zelo dobri.
Stroški
Kljub napredni tehnologiji so električni avtomobili cenovno dostopni, čeprav so še vedno precej dražji od drugih, uporaba pa je cenejša, saj nam ni treba vanj točiti bencina oziroma dizelskega goriva. S serijsko proizvodnjo so stroški za izdelavo avtomobila nižji, sčasoma bodo tako padle tudi cene avtomobilov na električni pogon.
Energijska učinkovitost
Električni avtomobili so z vidika varčnosti energije odlična izbira v primerjavi z vozili na druga goriva. Kot kažejo raziskave, se uporabi okoli 60 odstotkov električne energije, ki jo prenese na kolesa.
Praktičnost
Voznikom električnih avtomobilov ni treba čakati v vrstah na bencinskih črpalkah. Preprosto napolnite baterijo in zadeva je 'opravljena'.
Emisije
Električna vozila so 'zelena' in njihove emisije so v primerjavi z drugimi avtomobili zanemarljive.
Varnost
Električna vozila, kar se varnosti tiče, niso nič drugačna od običajnih vozil na druga goriva. Imajo vso potrebno varnostno opremo.
Vzdrževanje
Za vzdrževanje električnega avtomobila boste porabili manj, saj ni treba dolivati določenih tekočin, ki so nujno potrebne pri običajnih avtomobilih, poleg tega pa 'odpadejo' tudi stroški popravljanja okvar motorja. Električni avto je tako veliko bolj vzdržljiv od bencinskega, saj je električni motor zelo robusten, edino, kar se kvari, je baterija.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV