Voda je namreč na bojišču eden najbolj pomembnih dejavnikov za preživetje in uspešno bojevanje, hkrati pa njena teža predstavlja veliko oviro pri boju. Vojne, še posebej tiste v puščavi, so vroče, umazane in za vojake na terenu precej naporne.
Glede na količino goriva, ki ga vojska vsak dan porabi na terenu, bi takšen sistem precej pripomogel k rešitvi težav z vodo. Vozilo hummer z malo manj kot 100-litrskim tankom bi tako lahko z enim izpraznjenim tankom proizvedlo dovolj vode za tri ali štiri vojake na dan.
Proces, ki so ga znanstveniki uporabili, se imenuje kapilarna kondenzacija, pri kateri zrak ohladimo, tako da se iz njega spusti voda. Pri tem postopku si pomagajo s cevastimi anorganskimi membranami. Debuskova razloži, da sistem izgleda podobno kot „luknjasta votla jeklena cev.“ Tekoča voda neprestano odteka iz cevi, tako da lahko sistem ujame še več vode iz izpušnega sistema, ki poteka znotraj cevi. „Glede na pravila kapilarne kondenzacije bi sicer morali iz zraka pri določeni temperaturi dobiti več vode, kot pa če se zanašamo na običajno kondenzacijo,“ še pove Debuskova. Takšen način pridobivanja vode med drugim s pomočjo majhnih por iz nje izloči praktično vse kontaminacije. Nov sistem je precej boljši od starejše ideje, pri kateri bi vodo iz izpušnih plinov dizelskih motorjev pridobivali s pomočjo običajne kondenzacije. Celoten sistem je bil namreč prevelik in preokoren, poleg tega pa je porabil tudi preveč energije. Vojska ga je zato označila kot neprimernega za teren.
Melanie Debusk pravi, da njen laboratorij že vztrajno lobira za izgradnjo sistema v naravni velikosti, za kar bi potrebovali okoli šest milijonov ameriških dolarjev. V kolikor se bo naprava izkazala za uspešno, vojaki na terenu končno ne bodo več čutili žeje.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV