Povpraševanje po letalih naj bi naraščalo. Boeing je v letni marketinški napovedi, kot poročajo ameriški mediji, napovedal, da do leta 2034 pričakujejo, da bodo prodali 38.050 letal, vrednih okoli 5.000 milijard evrov, neke druge napovedi pa napovedujejo okoli 32.600 novih letal v vrednosti 4.500 milijard evrov. Dva od petih novo zgrajenih letal naj bi izpopolnjevala vrste azijskega potniškega prometa.
Letos razstavlja svoja zračna plovila 2.260 proizvajalcev iz kar 47 držav. Pariški sejem traja dva tedna, kot napovedujejo, pa bo tokrat šov potekal v znamenju 'boja' med Airbusom in Boeingom.
Airbus je predstavil svojega velikana airbus A380 in dolgoprogaša A350. Precej pozornosti je pritegnilo tudi lahko dvosedežno električno letalo E-Fan 2.0, ki je nastal v sodelovanju z Rolls Royce. Sestavlja ga okoli le za okoli pol tone kompozitnih delov, električno energijo pa proizvaja šest vetrnic. Posebne litij-ionske polimerske baterije naj bi zagotavljale energijo za uro letenja. Leti lahko s hitrostjo 136 milj na uro (okoli 219 km/h).
Neopaženi niso ostali niti Qatar Airways, ki so na pariški letalski šov pripeljali pet letal, vključno z Airbusom A380 in Boeingom 787 Dreamlinerjem. Takšni šovi se jim zdijo pomembni, saj nimajo veliko priložnosti, da bi svoje produkte pokazali tako široki javnosti.
Teroristične grožnje
Čeprav je za vojaško sfero letalski šov pomemben, se ZDA preteklega sejma niso tako množično odzvale, a letos beležijo njihovo vrnitev.
Težave naj bi bile zaradi rezanja finančnih sredstev, a so ZDA tudi letos previdne in diskretne, domnevno zaradi varnostnih groženj. Ministrstvo za obrambo naj bi zasebna podjetja posvarilo, naj bodo pozorni na morebitne vohune in teroriste. »Mednarodne teroristične združbe, tudi Al Kaida, so prisotni v Parizu in drugod po Franciji, in njihov namen je škoditi ameriškim interesom,« naj bi jim dejali. Ameriška vojska tako za letos ni pripravila nobenih posebnih megalomanskih šovov, temveč se držijo bolj v ozadju. Čeprav največjim ameriških proizvajalcev ni, je še vedno okoli 220 ameriških razstavljavcev, kar pomeni, da so številčno takoj za Francijo.
Zgodovina pariškega letalskega šova
Leta 1908 so letala predstavljali še v sklopu pariškega moto šova, leto kasneje pa so v Grand Palaisu v Parizu otvorili prvi tamkajšnji letalski šov. Obiskalo ga je okoli 100.000 obiskovalcev in ogledali so si produkte 380 razstavljavcev.
Do leta 1926 je na sejmu civilno letalstvo prehitelo vojaško v številu razstavljavcev. Vse do leta 1953 so razstavljali na prej omenjeni lokaciji, nato pa so sejem prestavili na letališče Le Bourget. Med 2. svetovno vojno so ga ukinili, nato pa je pariški letalski šov luč sveta znova ugledal leta 1946.
Postopoma je naraščalo število razstavljavcev s sfere zasebnih letal, helikopterjev in vojaškega letalstva, aktualna pa so postala tudi supersonična letala. Junija 1973 se je zgodila tragedija, ko je prišlo do nesreče supersoničnega letala Tupoljev TU-144 (odgovor Rusije na Concorda), v kateri je umrlo vseh 6 članov posadke in 9 oseb na tleh, številni so bili ranjeni. Leta 2005 je veliko pozornosti pritegnil Eurofighter, blestel pa je tudi Airbus A380. Super-jumbo pa je bil tu prvič na ogled javnosti.
Leta 2013 je tu razstavljalo okoli 2.200 razstavljavcev, šov pa je obiskalo okoli 140.000 trgovskih, vojaških in drugih 'uradnih' obiskovalcev, 3.100 novinarjev in 176.299 radovednežev.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV