Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Pametni telefoni se selijo na bojišče

S.R.
20. 05. 2011 10.00
2

Glede na to, da bojišča postajajo vse bolj prežeta z visoko tehnologijo, je bilo le vprašanje časa, kdaj bodo pametni telefoni postali uporabni tudi na bojišču. Ameriška vojska je že razvila prve aplikacije za najbolj popularne mobilne operacijske sisteme.

Vojaške aplikacije so tako kompatibilne z različnimi mobilnimi operacijskimi sistemi, med drugim z Googlovim Androidom, Applovim iOS-om ter Windowsom 7. Posebne vojaške aplikacije naj bi poveljnikom na bojišču zagotavljale popoln nadzor nad gibanjem njihovih vojakov na bojišču v realnem času, informacije o lokaciji sovražnika, dostop do glavnih obveščevalnih podatkov ter še mnogo drugega. Vojaška taktika bo zdaj dobesedno na dotiku prsta.

Hitro pridobivanje podatkov in obveščanje sta že dolgo časa v središču vojaških operacij. Tehnologija, ki te storitve zagotavlja danes, se imenuje C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance), a vojska hoče iti še korak dlje in vse našteto združiti v eno. Vojska želi, da bi vsak vojak na bojišču imel dostop do naprednih aplikacij, ki jih je bilo v zadnjih mesecih predstavljenih kar nekaj, še mnogo več pa jih trenutno razvijajo.

GPS in nadzor gibanja
Ameriška vojska že nekaj mesecev izvaja obširna testiranja, s katerimi poskuša ugotoviti, ali so vojaške aplikacije zares prava stvar za njihove vojake. Pripadniki 82. padalske divizije (82nd Airborne) so tako preizkušali androidni aplikaciji TIGR Mobile (Tactical Ground Reporting) za prenos slik in JBC-P Handheld (Joint Battle Command Platform) za uporabo GPS-a. Poveljniki so bili z aplikacijama menda precej zadovoljni. Vojaki so s pomočjo teh dveh programov lahko fotografirali pomembno tarčo in jo takoj poslali v poveljniški center, s pomočjo podobnih aplikacij pa bi lahko reševali tudi življenja. Vojak bi lahko tako slikal svojo rano in jo poslal zdravnikom, ki bi se na ta način lahko pripravili na ustrezno zdravljenje.
Vojska je sicer že pred 12 meseci objavila natečaj za razvoj vojaških aplikacij ('Apps for the Army') in na koncu izbrala pet najbolj uporabnih: 'pomoč pri naravnih nesrečah' (za android), 'nov rekrut' ( android), 'projiciranje gibanja' (android), 'program fizičnega treninga' (iOS) ter 'T2 Mood tracker' (za oba sistema).

Kot je razvidno že iz imen aplikacij, se vojska poleg za uporabo na bojiščih zavzema tudi za aplikacije, ki bi vojake lahko fizično in psihično pripravile na bitko, pomagale pa bi tudi pri stresu, ki ga vojaki doživijo po bitki. Prav temu je namenjena zgoraj omenjena aplikacija T2 Mood tracker, ki bo vojakom omogočala ustvarjenje nekakšnega psihološkega profila. Vojaki bodo vnesli svoje občutke in mišljenje ter tako sami prispevali k svoji oceni zdravja, poveljniki pa bodo na ta način lažje prepoznavali primere post travmatskega stresa (PTSD – Post-Traumatic Stress Disorder).

Usmerjanje topniških napadov
Vojska v programu CSDA (Connecting Soldiers to Digital Applications) razvija taktično aplikacijo, ki bo povečala natančnost topniških napadov. Vojaki bodo lahko namreč pred napadom delili podatke o tarči, tako da bo celoten vod imel na voljo vse podatke in bo lahko z minometi pomagal topništvu, obe enoti pa bosta točno vedeli, kam usmeriti granate.

Stvari postanejo še bolj zanimive, ko pridemo do nadzora nad brezpilotnimi letali oziroma t. i. 'drones.' Podjetje Harris Corporation namreč razvija serijo aplikacij, ki bo vojakom omogočala, da bodo spremljali posnetke s kamere na letalih, v prihodnosti pa bodo te aplikacije morda tako napredne, da bodo vojaki lahko prek pametnih telefonov dejansko določali, katero območje naj brezpilotno letalo pokrije. Glavna izmed teh aplikacij se imenuje FAME (Full-Motion Video Management Engine), ki se poveže z brezpilotnimi letali, kot so na primer Global Hawk in Predator, ter vojakom prenaša slike ter ureja podatke. Podjetje Intelligent Software Solutions (ISS) pa razvija aplikacije, s katerimi bodo vojaki lahko poveljnikom pošiljali slike z bojišča, ki pa jih bodo prej še opremili z opisi in drugimi podatki, nato pa jih delili z drugimi enotami na bojišču.

Ameriška agencija DARPA (Defense Advanced Projects and Research Agency) razvija aplikacijo, ki bo vojakom pomagala pri sporazumevanju z lokalnimi prebivalci, ki ne govorijo istega jezika, lonček pa je pristavil tudi Apple, ki v sodelovanju z ministrstvom za obrambo razvija vojaške verzije iPhona in iPada.

Prednosti in slabosti
Kot že omenjeno, uporaba pametnih telefonov na bojišču prinaša številne prednosti, kot so na primer izboljšan dostop do taktičnih informacij, večji nabor možnosti za pehoto, ki ima tako različne taktične možnosti na dotiku prsta, poleg tega pa so telefoni neprimerno lažji kot preostala vojaška elektronska oprema. Seveda vse le ni tako rožnato, saj imajo pametni telefoni tudi vrsto pomanjkljivosti, ki bi se na bojišču lahko izkazale za usodne. Ameriško vojsko razumljivo skrbi vzdržljivost, saj pametni telefoni niso ravni znani po dobrem prenašanju udarcev. Še večji problem je varnost, saj bi na bojišču izgubljen telefon lahko padel v roke sovražniku. Poleg vsega naštetega vse večja uporaba elektronskega komuniciranja na bojišču ponuja obilo možnosti za prestrezanje podatkov.
Prav zato so pametni telefoni na bojišču nekakšen dvorezni meč. Bolj kot so napredni, več pomanjkljivosti imajo. Vojska bo svoj projekt sicer zagotovo razvijala naprej, a bo morala skoraj za vsako novo aplikacijo izboljšati tudi varnost.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549