Ste se kdaj spraševali, zakaj so okna na letalih ovalne oblike? Kaj pa, čemu služi luknjica na oknu? Več o tem si lahko preberete TU, zakaj so ovalne oblike, pa izveste v nadaljevanju.
Okna se bila do 50. let 20. stoletja kvadratne oblike, potem ko je prišlo do več tragičnih nesreč, pa so jih preoblikovali v ovalna. Usodni sta bili leti 1953 in 1954, ko naj bi bila za tri letalske nesreče kriva okna kvadratne oblike in je zaradi njih letalo v zraku razpadlo, saj koti oken niso dobro prenesli visokega zračnega pritiska. Okna so bila sicer kriva za velik del poškodb na letalu, in sicer kot posledica eksplozivne dekompresije, ki jo povzročajo razpoke zaradi tlaka. Letala so namreč začela leteti vse višje, saj so se tako izognila turbulencam in porabila manj goriva.
Okroglasta okna nimajo tovrstnih težav, saj se pritisk enakomerno razporedi in so posledično varnejša, saj so manj dovzetna za poškodbe. Na visoki višini, vemo, mora biti notranjost pod pritiskom, na kar prva letala niso bila pripravljena in je bil pritisk na ogrodje prevelik. Ker okna veljajo za enega izmed najbolj občutljivih delov letala, morajo ustrezati številnim predpisom. Če vas je strah letenja, naj povemo, da je statistično gledano letenje ena izmed najvarnejših oblik prevoza.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV