Črno zlato
Vsa vozila, katerih skupna dovoljena masa ne presega 3.500 kg, morajo biti opremljena z zimskimi pnevmatikami ali letnimi pnevmatikami in snežnimi verigami ali verigam enakovredni pripomočki.
Vendar to še zdaleč ni dovolj – vse štiri nameščene zimske pnevmatike morajo biti dimenzijsko ustrezne, obenem pa enake po velikosti in vrsti (zimske, letne, terenske, celoletne …) ter zgradbi (radialne, diagonalne).
Na isto os lahko namestite izključno pnevmatike istega proizvajalca, iste nosilnosti, hitrostnega razreda in vzorca tekalne površine. Globina profila na zimskih pnevmatikah mora znašati vsaj tri milimetre! Izjema je priobalno območje v pasu od Jadranskega morja do meje z Italijo in Hrvaško ter ceste od Kozine do Sečovelj, kjer za zimsko opremo štejejo tudi štiri letne pnevmatike z minimalno globino profila 3 milimetre.
Terenska vozila s stalnim štirikolesnim pogonom morajo imeti verige vsaj na eni od osi, terenska vozila s priklopljivim štirikolesnim pogonom pa vsaj na stalno vklopljeni osi. Terenska vozila morajo biti opremljena tudi z lopato.
Vsekakor vam svetujemo, da za vajo snežne verige namestite že v mirnem in toplem zavetju svoje garaže. Nameščanje na ’terenu’ bo s tem veliko lažje in manj stresno.
Obvezna oprema
Med opremo osebnih vozil, ki jo morate prevažati v prtljažniku vašega avtomobila vse leto, spadajo: komplet ustreznih žarnic, ustrezna prva pomoč, ki ni starejša od petih let, ustrezen varnostni trikotnik z oznako UN/ECE R 27, varnostni odsevni telovnik in rezervno kolo ali ustrezen komplet za popravilo pnevmatik.
Za bolj previdne
Poleg obvezne opreme vam toplo priporočamo tudi izdatnejši nabor zimske opreme. V prtljažnik strpajte še snežne verige, vlečno vrv, lopato za sneg, dodatno ročko z gorivom, strgalo za led, omelo za sneg, pršilo za odmrzovanje stekel in ključavnic (če vaš avtomobil ne premore centralnega zaklepanja).
V primeru, da ’zabivakirate’ v kakšnem avtocestnem zastoju, vam bodo prav prišli še kakšna odeja ali spalna vreča, ročna svetilka, vodoodporna zimska oblačila, par rokavic in zimske obutve, plastenka vode, kakšen zavitek suhe hrane in vžigalice. Nikakor ne bo škodil avtomobilski polnilec za mobilni telefon, če vaš radijski sprejemnik premore funkcijo za sprejem prometnih obvestil, pa jo v zimskem času le vključite in se tako izognite dolgotrajnemu čakanju v gneči. Če že obstanete v gneči, motor zaženite le občasno in varčujte z gorivom.
Če je vaš štirikolesnik opremljen s pogonom na zadnja kolesa, ne bo škodil kakšen ’žakelj’ peska ali soli, ki ga vržete v prtljažnik. S tem boste obtežili zadnjo os in izboljšali oprijem zadnjih koles, obenem pa vam bo pesek prišel prav če boste obtičali na spolzki podlagi.
Pred vožnjo nikakor ne pozabite temeljito očistiti snega in ledu z vašega vozila (to vključuje tudi streho!). Predvsem pa upoštevajte varnostno razdaljo in prilagodite vožnjo razmeram na cesti.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV