Moskisvet.com
Air Force One - 4

Visoki obrati

Obama prodaja letalo

A.M.
14. 05. 2013 08.22
12

Kot kaže težav z vladnim letalom nimamo samo Slovenci. Na spletni dražbeni strani se je znašlo letalo ’Air Force One’, ki je opravljalo predsedniške prevoze.

Seveda ne gre za aktualno predsedniško letalo, pač pa za DC-9, ki je svoje naloge v službi domovine opravljal od leta 1976 pa do 2005. Letalo z oznako N681AL je delovalo v sklopu 89. eskadrilje in je prevažalo predsednike, podpredsednike, prve dame, ministre, senatorje, poslance, generale, admirale in gostujoče politike. Letalo je bilo namenjeno opravljanju prevozov na letališča, za katera je bil orjaški predsedniški ’Jumbo’ prevelik. V dolžino meri 32 metrov, razpon kril znaša 27 metrov. Notranjost so prilagodili visokim zahtevam ameriške administracije. Potniki so leteli na usnjenih foteljih, na voljo pa jim je bila tudi popolnoma funkcionalna pisarna. Dva motorja zagotavljata 120 kN potiska, kar zadostuje za potovalne hitrosti do 900 km/h. Izklicna cena letala pa znaša 40.000 evrov.

Predsedniški DC-9 je bogato opremljen in odet v 'bojne' barve predsedniškega kabineta.
Predsedniški DC-9 je bogato opremljen in odet v 'bojne' barve predsedniškega kabineta. FOTO: Wikipedia


Prva predsedniška izbira je seveda Boeing VC-25, ki je v osnovi vojaška različica Boeinga 747. Predsedniški kabinet trenutno premore dve taki letali z registrskima oznakama 28000 in 29000, v uporabi pa sta od leta 1990. V dolžino meri 70 metrov, v širino 60 in brez goriva tehta 240 ton. Poganjajo ga štirje reaktivni motorji s skupnim potiskom 1.000 kN. Letalo so priredili predsedniškim potrebam in predstavlja letečo Belo hišo v malem. V zgornjem nadstropju so uredili administrativne in bivalne prostore. Predsedniškim opravilom je namenjena sejna soba s 50-palčnim plazma zaslonom za potrebe videokonferenc, zasebna pisarna, bivalni prostori s spalnico, straniščem in prho. Skupno se na letalu nahaja 87 telefonov in 19 televizorjev. Za varnost potnikov skrbita dva tajna agenta za zdravje pa ambulanta, operacijska miza in lekarna s strokovnim osebjem. Hrano strežejo v dveh jedilnicah, ki sprejmeta 100 gostov, ti pa potujejo v ločenih prostorih in na sedežih prvega razreda. Potniki se lahko neomejeno gibljejo od svojega dodeljenega mesta proti repu letala, dostop proti predsedniškim prostorom v nosu letala pa je omejen. Spodnje nadstropje je namenjeno hrambi prtljage in zalog hrane.

Air Force One - 6
Air Force One - 6 FOTO: Wikipedia

Air Force One lahko brez dotakanja goriva preleti 13.000 kilometrov, gorivo pa lahko polnijo tudi med letom. Na krov sprejme 26 članov posadke in 76 potnikov in doseže največjo hitrost 1.015 km/h. Za zaščito poleg spremljevalnega konvoja izvidniških in vojaških letal skrbi kopica varnostnih sistemov. Ti so sicer vojaška skrivnost, strokovnjaki pa namigujejo, da je na letalu napreden sistem za obrambo pred izstrelki, ki zajema infrardeče motilce in tipala za zaznavanje sledilnih raket. Pred časom so ti podatki ’zašli’ na svetovni splet, poleg obrambnega sistema pa so razkrili tudi natančen načrt obeh letal, položaj tajnih agentov, ambulante in rezervoarjev za kisik.

Novi Air Force One bo poletel leta 2017. Za razpis, ki so ga objavile ameriške zračne sile, so zaenkrat zainteresirani le pri Boeingu. Za predsedniške zahteve nameravajo prirediti letali 747-8 ali 787 Dreamliner, načrtujejo pa izdelavo treh takšnih letal. Cena aktualnega predsedniškega ’Jumba’ pa predvidoma znaša 250 milijonov evrov.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648