Kot vedno so vsi pogledi uprti v največje proizvajalce mobilnih naprav, kot so Samsung, Nokia, Motorola, HTC in seveda Apple. V zadnjih desetletjih je napredku na tem področju že težko slediti, saj se zmogljivosti naprav večajo s svetlobno hitrostjo in jim včasih težko sledijo še proizvajalci sami.
Veliko se govori o novih windowsih, ki so jih napovedali že pred več kot pol leta, le da je njihova uradna predstavitev še zavita v tančico skrivnosti. Osma okna, kot so jih po zadnjih podatkih kodno poimenovali, bodo prijazna tako do Intelovih x86 arhitektur v barvah druge generacije Sandy in Ivy Bridge kot tudi do ARM arhitektur, ki poganjajo večino tabličnih računalnikov. Okna bodo času in trendom primerno poenostavljana, s privlačnim vmesnikom, ki je na prvi pogled videti kot Metro UI mlajšega in manjšega brata Windows Phone 7. Podobno, kot je Apple napovedal s prihajajočim OS Lionom, bo tudi pri novih oknih vmesnik možno skriti in upravljati sistem s klasičnim namizjem, o katerem pa še ni konkretnih podatkov. Nova okna se bodo svetila tako na tablicah kot tudi notesnikih in HTPC sistemih.
O Microsoftu pa kroži tudi veliko govoric, in sicer naj bi programski gigant iz Redmonda še do konca leta nagrabil 18 milijard ameriških dolarjev za nakup celotne telefonske divizije Nokie. Govorica je zrasla na zelniku znanega ruskega blogerja Eldarja Murtazina, ki je v preteklosti finskemu gigantu pogosto 'nastavljal ogledalo' in v javnost širil neprijetne informacije, kasneje tudi potrjene kot resnične. Nokiino vodstvo, z direktorjem Stephenom Elopanom na čelu, je govorice odločno zavrnilo.
Poleg govoric in puhlic se je na Computexu tudi veliko kazalo nove zaslone in nekatere druge tehnološke rešitve. V soju luči se je znašla tudi 'grafična gazela' Nvidia, ki je vesoljnemu občinstvu pokazala zmogljivosti svoje izredno hitre platforme, kodno imenovane 'Kal-El', ki je formalna naslednica Tegre 2. Kal-El je čip, ki se postavlja s štirimi procesorskimi jedri in s kar ducatom grafičnih jeder, kar naj bi omogočalo petkrat večje zmogljivosti kot pri Tegri 2. Pri testih naj bi Kal-El bila zmožna poganjati kar visokoresolucijska zaslona – tablični 720p zaslon in monitor z resolucijo 2560 x 1600 pikslov. Nova platforma naj bi tudi potrebovala manj električne energije in zavzemala manj prostora. Na tablice naj bi prišla že letos jeseni, medtem ko jo bomo na pametnih telefonih videli (in občutili) nekje v začetku naslednjega leta.
Tudi pri ameriškem podjetju AMD ne čakajo na konec sveta, temveč se poskušajo čim bolj upirati hitrim novostim Intela in Nvidie. Na plano je prišla nova verzija platforme Fusion, primerna za mobilne naprave, ki bodo imele predinstalirana zadnja okna. Fusion bo imel vgrajeno grafično enoto Radeon HD 6250 in dvojedrni ekonomični gigaherčni procesor. Platforma bo omogočala priklope z večino USB priključkov, polnoresolucijski video in kompatibilnost z XBOX igralnimi konzolami.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV