Prve uradne fotografije BMW-jevega modela M5 so končno 'priromale' na splet, prav tako pa so znani tudi natančnejši podatki o njegovih zmogljivostih in spremembah v primerjavi z njegovim predhodnikom.
M5 bi lahko označili kot BMW-jevega paradnega konja, saj je to vozilo tisto, ki se najpogosteje postavlja ob bok ostalima dvema nemškima konkurentoma; Audijevemu S6/RS6 in Mercedesovemu E AMG-ju. Stalen boj za prevlado, katero vozilo je boljše, pa od proizvajalcev vsekakor zahteva veliko 'tehnološkega' napora in inovacij.
Že vse od začetne predstavitve leta 1985 se M5 postavlja kot eno izmed boljših vozil v razredu prestižnih limuzin. In čeprav je nova različica v primerjavi s predhodnikom izgubila par cilindrov, je namesto tega pridobila par turbinskih polnilnikov. Moč, ki jo 4,4-litrski prisilno polnjen V8 agregat doseže, tako sedaj znaša 412 kilovatov, kar je 39 kilovatov več od predhodnika. Povečan je tudi navor motorja, saj so tega v primerjavi s predhodnikom povečali iz 520 na 680 njutenmetrov. Za boljše pospeševanje (v glavnem zaradi prisilnega polnjenja) je največja moč na voljo pri nižjih obratih, in sicer pri 6.000 vrtljajih v minuti.
Novi M5 naj bi po navedbah proizvajalca porabil tudi manj goriva in v ozračje spustil manj škodljivih plinov, zlasti zaradi regenerativnega načina zaviranja in funkcije 'start-stop', s katero se motor vozila ob mirovanju ugasne. Moč motorja se na zadnji kolesni par prenaša s pomočjo sedemstopenjskega menjalnika z dvojno sklopko, poleg vseh mogočih elektronskih pomagal pa ima vgrajen tudi sistem 'launch control', ki omogoča izredno agresivno speljevanje z mesta. Z njegovo pomočjo vozilo do 100 kilometrov na uro pospeši v zgolj 4,4 sekunde, končna hitrost pa je omejena na 250 kilometrov na uro. Za tiste bolj pogumne je na voljo tudi različica M Driver, katere končna hitrost znaša 305 kilometrov na uro. In ker športna 'petica' ni namenjena zgolj vožnji po ravnih cestah, so inženirji nanjo vgradili tudi elektronsko nadzorovan Active M diferencial z delno zaporo in stabilizacijski sistem, ki pomaga vso to moč (zlasti v ovinkih) prenesti na podlago.
Dobrodošla novost je tudi spremenjen centralno-informacijski sistem, ki je v primerjavi s predhodnim precej poenostavljen, saj sta sedaj na volanu nameščeni dve tipki, s pomočjo katerih lahko voznik nastavi odzivnost pedala za plin, nadzira odzivnost podvozja in spreminja nastavitve na 'head up' zaslonu. Zaradi tega se mu ni več potrebno vsakokratno sprehajati po neštetih menijih iDrive sistema.
V primerjavi s predhodnikom tudi zunanji izgled vozila deluje agresivneje in manj zadržano kot zunanjost E60 M5 predhodnika. Tako je že na prvi pogled moč opaziti povečane odprtine za vstop hladnega zraka, štiri kromirane izpušne cevi na zadku vozila in ogromna 20-palčna platišča s pnevmatikami razreda ZR (nad 240 kilometrov na uro). Vsekakor pa tovrstno vozilo za utrjevanje svojega 'statusa' ne potrebuje kakšnih gromozanskih difuzorjev na zadku ali kakšnih drugačnih dodatkov. In prav je tako.
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV