Koenigsegg agera RS ni več kralj hitrosti med serijskimi avtomobili, saj ga je s trona 10. oktobra vrgel SSC tuatara, ki je tako nov uradno najhitrejši serijski avto na svetu. Poganja ga 5,9-litrski twin-turbo osemvaljnik, ki v kombinaciji z gorivom E85 bruha 1.750 ''konjev''. Ustanovitelj in lastnik znamke SSC (SSC North Americ), Jerod Shelby, je dejal, da je imel ob snovanju tega hiperšportnika en sam cilj – hitrost.
Ameriška znamka si je rekord lastila že leta 2007, ko so rekord podrli z modelom ultimate aero, zato so se še kako zavedali, da je za doseganje tega potrebno vsak košček avtomobila izdelati do potankosti. Avto je nastal na belem listu papirja, saj se niso želeli zgledovati po predhodnikih. Pri izdelavi je pomagal nekdanji oblikovalec pri Pininfarini Jason Castriota, ki je z Shelbyjem zasnoval estetskega hiperšportnika iz ogljikovih vlaken, ki jih uporabljajo v vesoljski industriji, zaradi česar tehta borih 1.245 kilogramov.
Dizajn sta predala v roke italijanskega podjetja Podium Engineeringa, ki se ukvarja z aerodinamiko in sodeluje s številnimi ekipami formule ena, s katerimi so dosegli 0.279 koeficient zračnega upora in uravnotežili potisk navzdol pri najvišjih hitrostih.
Leta 1998 ustanovljena znamka Shelby SuperCars je hitrostni rekord postavila na zaprti cesti Highway 160 v ameriški Nevadi, na 11-kilometrskem na ravnem odseku, kjer je leta 2017 padel tudi prejšnji rekord, ko je švedska butična znamka Koenigsegg s svojo aguero RS v povprečju drvela s 447 km/h, merilec pa ustavila pri 457 km/h. Pred tem je bil kar sedem let hitrostni rekord v lasti Bugattijevega veyrona super sport. Ob tem velja dodati, da je leta 2019 Bugatti chiron dosegel hitrost 490,484 km/h, a ker ne gre za serijsko vozilo, ki so ga po vrhu priganjali na testni stezi, ni bil uradni rekorder.
Za volano tuatare, ki so jo začeli razvijati že leta 2010, je sedel britanski dirkač Oliver Webb, ki je v eno smer drvel največ s 484,53 km/h, nazaj pa mu je uspelo peljati tudi s 532 km/h. Pri tem je v povprečju vožnje v obe smeri – to je pogoj za rekord – drvel s 508 km/h, kar je krepko nad hitrostjo, ko vzletijo številna velika potniška letala, ki se od tal odlepijo že pri hitrostih okoli 300 km/h. Če to niso dovolj presenetljive številke, je Webb dodal, da avtomobila ni gnal do skrajnih zmogljivosti, saj je dodatna pospeševanja onemogočil bočni veter.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV