Šasija in pogonski sklop sta dokaj konvencionalna, karoserijo pa so izdelali po revolucionarnem postopku. Vse njene sestavne dele so preprosto natisnili. Oče projekta Jim Kor postopek izdelave imenuje ’brez luči’ – potrebne podatke naloži v 3D tiskalnik, ugasne luči in odide. Ko se čez nekaj deset ur vrne, je sestavni del že natisnjen.
Pri postopku uporabljajo ojačano ABS plastiko, ki zagotavlja enako trdnost ob polovico manjši teži. Dodatne prihranke so ’pridelali’ tudi z integriranimi sestavnimi deli – armaturno ploščo so natisnili z že vgrajenimi prezračevalnimi šobami. Kljub lahki konstrukciji pa se snovalci niso želeli odpovedati varnosti. ’’Želimo, da avtomobil ustreza varnostnim standardom, ki jih zahtevajo od dirkalnikov na dirki 24 ur Le Mansa,’’ je povedal Jim. Potnika varuje cevna konstrukcija po vzoru reli dirkalnikov, karoserijo pa od šasije ločuje še poseben material, ki lahko absorbira energijo, ustvarjeno v primeru trka in zaščiti potnike in sestavne dele.
Za izdelavo prototipa so porabili 2500 delovnih ur in 40.000 evrov. Zaenkrat imajo 14 naročil za tega lahkega trikolesnega posebneža, končni cilj pa je serijska proizvodnja, ki bo presegla vse varnostne standarde. Ekonomičnost Urbeeja 2 nameravajo dokazati s 4700-kilometrsko vožnjo od New Yorka do San Francisca, ki jo nameravajo opraviti zgolj z 38 litri goriva, pridobljenega izključno iz obnovljivih virov. Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV