Projekt naj bi bil vreden 100.000 dolarjev (80.000 evrov) naslanja pa se na lasersko tehnologijo. In po poročilih predstavnikov NASE naj bi se problema lotili na tri načine.
Paul Stasley, znanstvenik pri vesoljski agenciji, je za medije dejal, da bodo s 'tractor beamom' povečali zmožnosti delovanja v vesolju in zmanjšali nevarnosti misij.
„Vlečni žarki so zaenkrat sicer domena znanstvene fantastike, vendar niso izven naših tehnoloških zmožnosti,“ je še dodal Stasley. Njihove rešitve pa naj bi vključevale pobiranje materije tako v vesolju kot na planetih ali satelitih.
Prva rešitev se naslanja na tako imenovano optično pinceto. V bistvu bi v predmet usmerili dva laserja in ga ujeli v fokusno točko. Težava pri tem je, da je za to potrebna atmosfera.
Drugi dve metodi uporabljata dve posebni vrsti laserjev, ki se imenujeta solenoidni žarki in Besselovi žarki. Solenoidni žarki imajo vrh intenzitete v spirali okoli linije žarka, medtem ko pri Besselovih žarkih intenziteta narašča in pada prek dolžine samega žarka. V obeh primerih to pomeni, da se fokus žarka prestavlja in s tem bi potencialno lahko prestavljal tudi material. Solenoidne žarke so že testirali in vsekakor imajo sposobnosti vlečnega žarka, z Besselovimi žarki pa testiranja še potekajo.
„Sedanje tehnike vlečnih žarkov so se izkazale kot uspešne, težava pa je, da so pri izdelavi tovrstne tehnologije stroški izjemno visoki, žarek pa je omejen z oddaljenostjo predmeta. Pri optičnih metodah pa bomo potencialno lahko brez težav 'pograbili' molekule tako iz zgornje atmosfere kot iz tal določenega objekta,“ je dejal Stasley.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV