Več kot 200 graditeljev ladij, številni pomorščaki in prebivalci so prisostvovali splavitvi 183 metrov dolgega in 15.000 ton težkega rušilca USS Zumvalt mimo utrdbe Fort Popham. Kelley Campana, zaposlen v Bath Iron Works je izjavil, da se mu je ob tem naježila koža in da so se mu orosile oči. »To je vznemirljiv. Ponosen sem, da sem ladjedelec in Američan,« je izjavil. »Je najboljši v svojem razredu. Česa takšnega na svetu ni. Tako je videti prihodnost.«
Podjetje Bath Iron Works bo testiralo rušilca preko zime, vojski pa nameravajo plovila dostaviti v prihodnjem letu. »Za posadko in vse, ki so sodelovali pri izgradnji, dizajniranju in pripravi te fantastične ladje, je to pomemben dan,« je dejal skiper, kapitan ameriške vojne mornarice James Kirk.
Ladja ima električni pogon, nove radarje in sonarje, mogočno oborožitev (rakete in topove) ter poseben dizajn, ki zmanjšuje možnosti, da ga radarji zaznajo. Vse inovacije so botrovale k zamudi pri izgradnji in dvigu cene. Cena izdelave se je namreč povzpela na kar 4,4 milijarde dolarjev.
Rušilec zaradi vse avtomatizacije deluje z manjšo posadko kot aktualni rušilci. Inverzni lok sega naprej, da rušilec lažje reže skozi valove, za seboj pa pušča minimalno sled, ostri koti pa ga delajo odpornega na radarje. Radarji ga do 50-krat težje zaznajo v primerjavi z običajnimi ladjami, kategorizirajo a lahko celo za ribiško barko.
Radarji in antene rušilca so skrite v konstrukciji na krovu. Kar se plovnosti ladje tiče, bodo prednosti in slabosti lahko z gotovostjo naznanili po preizkusnem obdobju in testiranjih na odprtem oceanu. Trup je sicer podoben tistim, ki so jih imele ladje pred kakšnim stoletjem.
Kritiki pravijo, da bo oblika rušilca vplivala na slabšo stabilnost ladje, a vseeno je prav oblika tista, ki rušilca dela nevidnega za sovražne radarje in ameriška mornarica zato zagovarja obliko. Eric Wertheim, avtor in urednik Vodnika za vojaške flote sveta Ameriškega navtičnega inštituta je potrdil, da integracija tako veliko sistemov z električnim pogonom trupa pač nosi neko stopnjo tveganja. »Pomisleki glede operativnosti, naraščanje stroškov in lepotni popravki ladje so vojni mornarici zmanjšali program nakupa 32 ladij na tri,« je dejal. »S samo tremi ladjami bi lahko razred rušilcev postal nekakšen tehnološki demonstracijski projekt.«
'Najpametnejše' vojaške ladje na svetu USS Zumwalt se je sicer prijelo že poimenovanje 'nevidni rušilec' in velja za nekakšen 'švicarski nož' med rušilci. Zumwalt bo opravljal naloge iskanja podmornic, minskih polj, v pomoč bo pri obrambi ali napadu tako kopenskih kot morskih ciljev.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV