Moskisvet.com
Največja plavajoča rafinerija na svetu bo kar šestkrat večja od letalonosilk - 3

Visoki obrati

Največja plavajoča rafinerija na svetu bo kar šestkrat večja od letalonosilk

M.J.
24. 05. 2011 13.06
1

Vodilni pri enem izmed največjih naftnih podjetji Shell so se odločili, da potrebujejo novo ladjo. In to ne običajno, temveč takšno, ki je kar šestkrat večja od največje letalonosilke na svetu.

Raztovarjanje plina bo potekalo kar na morju.
Raztovarjanje plina bo potekalo kar na morju. FOTO: arhiv proizvajalca

Ko bo ladja končana, bo to največji plavajoči objekt na svetu, ki bo v dolžino meril kar za štiri nogometna igrišča, tehtal pa bo približno toliko kot šest letalonosilk skupaj. Pri podjetju Shell so tako naznanili, da bo ladja z imenom Prelude postala največja plavajoča plinska rafinerija na svetu, zanjo pa bodo odšteli vrtoglavih deset milijard ameriških dolarjev. Z njeno pomočjo bo podjetje lažje črpalo zemeljski plin, in to brez dodatnih naftnih ploščadi, saj bodo lahko črpalne vrtine razporejene na več koncih po morskem dnu. Z ladjo bodo povezane s posebnimi plavajočimi cevmi, zaradi česar ne bo potrebe po vzpostavitvi cevnega sistema, ki bi v nasprotnem primeru vrtine povezoval z rafinerijami na kopnem.

Letalonosilka ameriške vojske
Letalonosilka ameriške vojske FOTO: arhiv proizvajalca

To bo podjetju omogočilo, da bo lahko vrtine za zemeljski plin postavilo daleč od obale, prvič pa bo omenjena ladja uporabljena 200 kilometrov od zahodne avstralske obale. Plavajoče rafinerije so naslednja logična poteza naftnih podjetij, saj so svetovne zaloge nafte in zemeljskega plina vedno bolj omejene, tiste, ki pa so še ostale, pa se v večji meri nahajajo na težje dostopnih terenih ali morskem dnu. Ker pa se bo ladja nahajala globoko na odprtem morju, so glasne tudi kritike naravovarstvenikov, ki svarijo pred ekološko katastrofo, v primeru, da bi se ladja na morju poškodovala. Vodilni pri podjetju Shell zagotavljajo, da je 488 metrov dolga in 260 tisoč ton težka ladja (napolnjena tehta 600 tisoč ton) zasnovana tako, da nepoškodovana prestane tudi orkan pete stopnje. Plin iz vrtin bo do ladje potoval po ceveh, kjer ga bodo utekočinili z ohladitvijo na minus 162 stopinj Celzija. S tem procesom se prostornina plina zmanjša za 600-krat. Utekočinjen plin bo nato potoval do tankerjev, ki ga bodo razvozili po svetu.

Polno naložena bo ladja tehtala 600 tisoč ton, kar je šestkrat več kot tehta letalonosilka.
Polno naložena bo ladja tehtala 600 tisoč ton, kar je šestkrat več kot tehta letalonosilka. FOTO: arhiv proizvajalca

Ladjedelnica v Južni Koreji zaradi izdelave omenjene ladje potrebuje petkrat več jekla, kot ga je bilo porabljenega za izdelavo znamenitega mostu Sydney Harbour Bridge. Končana naj bi bila leta 2017, plula pa bo na nahajališču Prelude. Tam naj bi ostala približno 25 let, dnevno pa naj bi napolnila okoli 110 tisoč sodčkov nafte ali plina. Predstavnik podjetja Malcom Brinded je dejal, da njihova inovativna tehnologija FLNG omogoča razvoj plavajočih rafinerij, katere bi bile v nasprotnem primeru predrage. "Naša odločitev, da nadaljujemo z razvojem, je odločilnega pomena za LNG industrijo zemeljskega plina (liquefied natural gas), saj svetovne potrebe po tem najčistejšem fosilnem energentu stalno naraščajo."
 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549