Po treh letih smo vendarle dočakali novega serijskega jeklenega konjička izpod prstov hrvaške avtomobilske znamke Rimac, ki ga je v Ženevi tedaj napovedal prototip c_two, ki pa je v vmes času dobil številne nadgradnje. Gre za najbolj zmogljivega "električarja" na svetu, torej vozilo s pogonom na elektriko. Žal lahko o njem bolj ali manj le sanjate, razen če se vam kje valjata dva milijona evrov, za kolikor se bodo od njega ločili Mate Rimac in druščina.
Novi model se ne imenuje c_two, pač pa Rimac nevera, navdih za ime pa so pri podjetju našli pri vetrovih. Nenazadnje je Hrvaška dežela morja in kot taka močno zaznamovana z vetrom. Čeprav ima med pomorščaki nevera negativno konotacijo, saj napoveduje poslabšanje (gre za nenadno sredozemsko nevihto, ki z vso silo zadane obalo), je nevera za avtomobilsko industrijo zagotovo dobra novica, čeravno bi moral avto s "tekočega traku" zapeljati že pred letom dni. Kljub zamudi izpolnjuje najbolj divja (tehnična) pričakovanja. Na cesto bo zapeljalo vsega 150 primerkov, ki pa bodo med seboj različni, saj bodo kupcu ponudili številne možnosti personalizacije. No, le v ceni si bodo enaki.
Srce nevere so štirje elektromotorji, vsak zadolžen za svoje kolo. Njihova skupna moč znaša neverjetnih 1,4 megavatov moči in 2.360 Nm navor, kar v prevodu pomeni, da se od 0 do 100 km/h izstreli v manj kot dveh sekundah (1,97 sekunde). Gre torej za serijski avtomobil z najboljšimi pospeški na zemeljski obli, hkrati pa je njegova moč trikrat večja kot pri primerljivih superšportnikih. Pri 300 km/h je nevera že po 9,3 sekunde, števec hitrosti pa se ji ustavi šele pri številki 412 km/h. Večina ključnih komponent avtomobila z monokoki iz ogljikovih vlaken – školjka poleg karbona vsebuje tudi aluminijaste vložke, ki zagotavljajo dodatno varnost manj kot 200-kilogramske školjke, v sredino katere je postavljen baterijski sklop, ki zagotavlja dodatno trdnost le-te – je in bo izdelanih na sedežu podjetja v Sveti Nedelji.
Motorje nevere napaja baterijski sklop v obliki črke H s skoraj 7.000 celicami in kapaciteto 120 kilovatnih ur. V praksi to pomeni, da z enim polnjenjem (po meritvah WLTP) ponuja 550 kilometrov avtonomije. Čeprav gre za veliko baterijo, naj bi se ta do 80 odstotkov napolnila v pičlih 19 minutah. K dosegu veliko doda svojstven zavorni sistem z elektrohidravličnim ojačevalnikom, za primer ko pojeme, ki ga ustvarja regeneracijska energija z močjo 300 kW, ne bo dovolj. Za voznika to ne bo pomenilo nobene spremembe v vožnji, saj prehoda z regeneracije na frikcijske zavore ne bo občutil.
Vrata superšportnika, ki ima lahko koeficient upora zgolj 0,3, se odpirajo navzgor in čeprav vse kaže na to, da gre za konjička, ki mu je usojeno dirkališče, pri hrvaškem podjetju zatrjujejo, da je namenjen tudi daljšim potem, kar nenazadnje dokazuje pet prednastavljenih voznih programov, ki mu lahko dodamo še dva lastna. Rimac nevera ne bo omogočala avtonomne vožnje, zato pa bo imel voznik na voljo kopico elektronskih pomagal, od ultrazvočnih senzorjev, radarjev in kamer, do glasovnega in vizualnega asistenta, ki bo "krotilcu" volana dajal namige za najbolj optimalne rešitve na cesti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV