Moskisvet.com
okvarjen avtomobil

Visoki obrati

Naj vam počitnic ne pokvari okvara avtomobila!

Ma.K.
14. 07. 2016 08.10
3

Vožnja z avtomobilom se poleti lahko spremeni v pravo nočno moro, saj je vročina nevarne tako za potnike, kot tudi za vozilo. Na kaj moramo biti še posebej pozorni?

Naj vam jo poleg gneče na poti na dopust ne zagode še okvara avtomobila!
Naj vam jo poleg gneče na poti na dopust ne zagode še okvara avtomobila! FOTO: Thinkstock
Ne natočite poln rezervoar goriva

Med segrevanjem se tekočine raztezajo – tudi bencin in dizelsko gorivo. Če torej rezervoar napolnite do vrha (in še malo, da bo cena okrogla oziroma, da bo 'tank' res zdržal celotno pot), se gorivo z višanjem temperature v ozračju znotraj nima kam raztezati in lahko hitro prekipi, s tem pa se močno poveča nevarnost požara. Mimogrede: tudi če se odločite s sabo vzeti tako imenovano zlato rezervo in gorivo natočite v kanister ter ga daste v prtljažnik, naj ta nikar ne bo čisto poln, saj utegnete imeti sicer še nekaj časa v avtu osvežilec z vonjem po bencinu.

Če je tlak v pnevmatika prenizek, vi pa ob tem dodobra naložite avtomobil, se pnevmatike lahko pregrejejo zaradi velike kontaktne površine in visokih temperatur.
Če je tlak v pnevmatika prenizek, vi pa ob tem dodobra naložite avtomobil, se pnevmatike lahko pregrejejo zaradi velike kontaktne površine in visokih temperatur. FOTO: Thinkstock
Preverite hladilno tekočino

Pred daljšo vožnjo (več kot 30 minut) vedno preverite raven hladilne tekočine v avtomobilu. Zlasti v gneči in med zastoji, ko avtomobil na razbeljenem asfaltu dalj časa stoji na mestu oziroma se premika po polžje, lahko hladilna tekočina hitro doseže mejne vrednosti. Če se vendarle zgodi, da temperatura doseže izredno visoke vrednosti, dajte menjalnik v prosti tek, izključite klimatsko napravo in vklopite gretje. Segrevanje bo namreč toploto iz motorja prenesla v notranjost avtomobila in znižalo temperaturo hladilne tekočine.

Pravilno hlajenje

Vročina v avtomobilu deluje kot alkohol: hitreje postanete utrujeni, neosredotočeni, slabše reagirate, ste razdraženi ... Po drugi strani pa prekomerno in prehitro ohlajanje avtomobila negativno vpliva na vaš krvni obtok. Kako se torej ohladiti, ne da bi se podhladili? Najprej vžgite avto in ga pustite nekaj minut teči, nato vključite klimatsko napravo in jo nastavite na ustrezno temperaturo. Dodajmo še, da razlika med temperaturo v avtomobilu in zunanjo temperaturo ne bi smela biti več kot šest stopinj Celzija.

Pospravite!

Morda se pod sprednjim sedežem še najde kakšno staro razpršilo, s katerim ste pozimi odtajali okna? Ali pa je v vaši športni torbi morda še kakšen prastar dezodorant? Že pri 50 stopinjah Celzija lahko pločevinka na vročini ne zdrži več pritiska in lahko hitro pride do eksplozije, zato se prepričajte, da pred daljšim poletnim potovanjem dobro pospravite avtomobil.

Preverite tlak v pnevmatikah

Če je tlak v pnevmatika prenizek, vi pa ob tem dodobra naložite avtomobil, se pnevmatike lahko pregrejejo zaradi velike kontaktne površine in visokih temperatur. Guma lahko s tem postane nestabilna in se lahko resno poškoduje, pri visoki hitrosti pa se celo povsem izprazni. Zato si velja zapomniti pravilo: preverite tlak v pnevmatikah pri vsakem drugem postanku za dolivanje goriva oziroma najmanj enkrat na mesec.

Vročina v avtomobilu deluje kot alkohol: hitreje postanete utrujeni, neosredotočeni, slabše reagirate, ste razdraženi ...
Vročina v avtomobilu deluje kot alkohol: hitreje postanete utrujeni, neosredotočeni, slabše reagirate, ste razdraženi ... FOTO: Thinkstock

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549