Tako kot vsaka služba, ima tudi delo letalskega osebja svoje specifike. Pokukali smo v zakulisje dogajanja in izbrskali skrivnosti, ki jih stevardese, stevardi, piloti in letalski strokovnjaki bolj kot ne držijo zase. Za nekatere si boste želeli, da bi jih vedeli že prej, za druge, da jih nikoli ne bi izvedeli.
Kisikove maske
Od trenutka, ko se zniža raven kisika v kabini in se iznad potnikov spustijo kisikove maske, imate na voljo le za 12 do 15 minut kisika, potem ko si jo namestite. Sliši se izjemno malo, a naj vas pomirimo s podatkom, da pilotu vzame precej manj časa, da se spusti na za človeka varno višino. Najbolj pomembno je, da si masko čez nos in usta poveznete karseda hitro, saj lahko omedlite že 30 sekund po tem, ko v kabini pade zračni pritisk.
Zvonec
Med letenjem iz zvočnikov pogosto odmevajo razni blagi zvoki, ki so v resnici kodirana sporočila. Tovrstne kode sicer niso nič posebnega. Običajno jih osebje v letalu uporablja, da med seboj komunicira na razdaljo. Sporočilo je lahko število obrokov, ki jih je še ostalo ali bližajoča se turbulenca, redko pa gre za sporočila o izrednem stanju ali spremembi poti.
Tehnično gledano med letom ne morete umreti
Čeprav je letalsko osebje usposobljeno za nudenje prve pomoči, nekateri pa so usposobljeni tudi za oživljanje, večina letalskih družb na krovu nima osebja, ki bi bilo usposobljeno določiti čas smrti. To pomeni, da sredi leta tehnično gledano ne moremo umreti, vsaj v pravnem smislu ne, saj je posameznik razglašen za mrtvega šele ob pristanku, ko ga pregleda usposobljeno osebje.
Če umrete na letalu, do pristanka ostanete na sedežu
Letala za razliko od čezoceanskih ladij nimajo mrtvašnice, zato če nekdo na letalu umre, nimajo posebnega mesta, kamor bi lahko prestavili truplo. V večini primerov pokojnika pripasajo za njegov sedež, v primeru, da je prosta vrsta, pa ga položijo tja in pokrijejo z odejo.
Stranišče lahko odklenemo od zunaj
Straniščno kabino lahko odklenete tudi iz zunanje strani. To omogoča zunanji mehanizem za odklepanje, ki je običajno skrit pod znakom za ''prepovedano kajenje''. Ne gre za poseg v zasebnost, pač pa je tu zaradi varnostnih razlogov.
Izogibajte se vodi
Četudi niste germofob in nimate strahu pred mikrobi, vam odsvetujemo pitje vode na letalu, ki ni iz plastenke. Pitna voda, ki jo uporabljajo za pripravo kave in čajev, je bila namreč na enem od desetih potniških letal pozitivna na koliformno bakterijo, ki je človeku potencialno nevarna bakterija, nahaja pa se v človeških iztrebkih. Čeprav kaliformna bakterija sama po sebi ni nevarna, signalizira prisotnost drugih nevarnih mikroorganizmov, kot je E. coli.
Zatemnitev luči
Mnogi menijo, da do zatemnitve luči pride zaradi tega, ker želijo člani posadke potnike zazibati v spanec. A v resnici je zatemnitev luči standardni varnostni ukrep med vzletanjem in pristajanjem, ki veljata za najbolj kritična trenutka poleta. Zatemnitev luči je previdnostni ukrep, ki omogoča, da so oči potnikov med morebitno evakuacijo bolj prilagojene na temo in se lahko hitreje orientirajo. Podobno velja za dvig senčil, ki je prav tako varnostni ukrep, saj kabino napolnijo z naravno svetlobo.
Stevardese so plačane šele, ko se vrata letala zapro
Čeprav stevardese veliko dela opravijo, še preden se zapro vrata letala – vkrcanje potnikov, varnostni pregled ipd. – pa so plačane samo za čas, ko so na krovu že vsi potniki in vrata zaprta oz. za čas, ki ga preživijo na letalu. Ves preostali čas ni plačan, zato pa letalske družbe to kompenzirajo na različne načine, tudi tako, da zaposlenim omogočajo razne popuste pri hrani v času čakanja na let.
Letalska karta ima veliko skritih informacij
Velika večina informacij ne letalski karti za navadnega smrtnika nima pravega pomena, toda v resnici vsebuje veliko zanimivih in potencialno občutljivih informacij. Na primer, prvi dve črki pred številko leta se nanašata na letalsko družbo, številka pa je informacija o relaciji – leti, oštevilčeni s sodimi številkami letijo južno, z lihimi pa zahodno.
Najbolj umazan del letala ni straniščna školjka
Najbolj umazan del kabinskega dela letala ni straniščna školjka, pač pa pladnji za hrano, ki so nameščeni na hrbtišču sedežev. Na teh je dvakrat več mikrobov kot na drugi najbolj umazani stvari na letalih – avtomatu za vodo. Da so pladnji najbolj umazani, ni presenetljivo, saj letalsko osebje med letoma vedno očisti stranišče, medtem ko imajo zaposleni ponavadi premalo časa, da bi temeljito očistili vsak pladenj posebej. Zato priporočajo, da s seboj prinesete dezinfekcijske robčke, da z njimi pred uporabo sami očistite pladenj.
Pomoč pri rojevanju
Stevardesa ne zna samo streči hrane in pijače, opravljati varnostnega pregleda, demonstrirati uporabe varnostne opreme in dajati varnostnih napotkov. Morda ni usposobljena, da določi, kdaj je nastopila smrt potnika, lahko pa nosečnici pomaga roditi. Med praktične teste stevardes namreč poleg testa gašenja, postavljanja diagnoze, oskrbovanja ran in udov ter ustavitve krvavenja sodi tudi nudenje pomoči pri rojevanju.
Strele
Udari strele v letala niso nobena redkost. Raziskave so namreč pokazale, da vsaka letalska družba letno zabeleži vsaj en udar strele v letalo. Udar sicer potniki komaj čutijo, škoda na letalu pa je večinoma neznatna.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV