Vsi ljubitelji oktanskih hlapov se verjetno dobro spominjate neverjetne moči prvega McLarnovega priključnega hibrida P1, ki ga poganja 3,8-litrski V8-motor z dvema turbinama. Ta razvije 542 kW oziroma premore 737-člansko 'konjenico', statira pa mu električni motor, ki prispeva dodatnih 131 kilovatov moči oziroma 179 'konjev'. Za tega izjemnega hiperšportnika je bilo treba odšteti okrogel milijon evrov, medtem ko je njegov le rahlo manj zmogljivi naslednik skoraj štirikrat cenejši (pribl. 213 tisoč evrov).
Priključni hibrid, ki so mu Britanci nadeli ime artura, žene za sedežema umeščeni 3,0-litrski V6-motor s 431 kW oziroma 577 'konji' in 584 Nm navora – skozi prizmo delovne prostornine je to sicer najmanjši McLarnov bencinar, a je zato število konjev na liter prostornine skoraj 200 – dodatno moč pa mu daje v osemstopenjski menjalnik skriti elektromotor s 70 Kw oziroma 94 'konji' ter 225 Nm navora. Tega napaja 7,4 kWh baterija, ki pri povprečni hitrosti 130 km/h nudi sprejemljivih 50 kilometrov avtonomije. Vozilo, ki ima skupno sistemsko moč kar 500 kW, se iz stanja mirovanja do 100 km/h požene v pičlih treh sekundah, kar je le dve desetinki počasneje od svojega e-predhodnika, pri 300 km/h pa je že po nekaj več kot 21 sekundah. Končno hitrost so mu omejili na 330 km/h.
Hitre pospeške arturi med drugim omogoča edinstvena in povsem nova t. i. platforma MCLA za hibridneže, izdelana iz karbona, kombinacija aluminija (blok motorja je zaradi tega težak le 160 kilogramov) in ogljikovih vlaken pa omogoča ne le nizko težo vozila – tehtnica praznemu 'športniku' nameri le 1395 kilogramov – ampak je dala prostor številnim naprednim tehnološko-inženirskim rešitvam. Ker ima nizko umeščene valje, ki so postavljeni pod kotom 120 stopinj, to pripomore k boljši vodljivosti vozila, pri čemer dodatno pomaga aktivna aerodinamika za dovoljšen pritisk k tlom oziroma oprijem. Kolesa, ki so vpeta samostojno, so obuli v 19- oziroma 20-palčne Pirellijeve pnevmatike P-Zero, nanje pa 'prežijo' keramični zavorni diski in 4- oziroma 6-batne čeljusti. Večina digitalnih funkcij se bo posodabljala na daljavo, novo zasnovani infozabavni sistem pa bo dajal na izbiro Android Auto in Apple CarPlay. Za prenos moči na kolesa bo skrbela elektronika, zato ima tudi elektronsko zaporo diferenciala. Elektronika bo sicer skrbela tudi za blažilnike.
Na voljo bodo štirje vozni programi, in sicer tak, ki je izključno na elektriko (e-mode), pa 'Comfort', ki bo kombiniral oba pogonskega sklopa, pri 'Sport' in 'Track' pa bo glavnino bremena prevzel 'klasičen' motor. Njegove zmogljivosti boste lahko preizkusili že letošnje poletje, ob pogoju, da ne boste pogrešali 213 tisoč evrov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV