Moskisvet.com
... in služi kot vremenska postaja.

Visoki obrati

Litl Webbook – malček za vse priložnosti

M.Š.
11. 01. 2010 13.55
4

Če prenosnega računalnika ne uporabljate v službene namene, pač pa predvsem za zabavo, in če vam je malce nerodno prenašati vse večje in vse težje tovrstne naprave, potem morate nujno preveriti, kaj nudi najnovejši malček Litl Webbook.

Že v imenu proizvajalca je nakazano, da gre za linijo manjših prenosnih računalnikov, ki se lahko ponašajo z velikostjo diagonale dobrih 30 centimetrov (12,1 palca) in so težki manj kot poldrugi kilogram. Namenjeni so predvsem vsestranski uporabi v vseh stanovanjskih prostorih, še posebej pa se obnesejo na potovanjih. Kot je razvidno s fotografij, je zanimiv pripomoček navsezgodaj v kopalnici, kjer lahko poslušamo jutranje novice, ali pa zvečer v spalnici, ko nam služi kot fotoalbum ali kot televizor.

Glavna prednost je fleksibilnost zaslona, saj se lahko odpre vse do kota 270 stopinj, kar pomeni, da popolnoma odprt deluje kot nekakšen šotor. Slika na monitorju se samodejno prilagodi tako, da jo uporabnik vedno gleda obrnjeno navzgor, ne glede na to, da celoten Webbook obrne za 180 stopinj "na glavo". Zaslon je tudi sicer zelo kakovosten, saj omogoča precej široko gledljiv kot, kar pride prav ob ogledu družinskega filma. Morda pogrešamo možnost zaslona na dotik, saj se v tem takoimenovanem šotor načinu ne da dobro kontrolirati sistema (razen z miško) in je bolj primeren le za gledanje.

Litl poganja 1,66 Intelov Atom procesor, in sicer na lastnem grafičnem vmesniku na Linux operacijskem sistemu. Uporabniški vmesnik je prava posebnost, saj ni v ničemer podoben poznanim okoljem, ki temeljijo na pokaži-in-klikni sistemu ikon. Še najbolj je podoben brskalniku Safari, kjer celotna okna spletnih strani nadomestijo male ikone, vendar tu ne gre za spletne strani, pač pa za vnaprej naložene aplikacije. Tako je z enim klikom možen dostop do popularnega YouTuba, slikovne skupnosti Flickr, prisrčne budilke ali pa do brezplačnega brskalnika Firefox. Skratka vmesnik temelji na povezavi z vsemi odprtokodnimi in zato brezplačnimi programi, manjkata morda le multimedijski predvajalnik in razna pisarniška pogramska oprema. A tudi to se da brezplačno sneti z svetovnega spleta.

Začetna cena modela, ki pri nas verjetno ne bo kmalu dostopen, je 500 evrov, kar je precej visoka številka, če ga primerjamo na primer s po velikostjo podobnimi tabličnimi PC-ji. Če seštejemo nekje 350 evrov, kolikor so vredni podobni manjši notesniki, in dodamo 100 evrov še za elektronski fotookvir, vidimo, da glede na funkcionalnost cena ni upravičena. Je pa to še ena napravica, ki je nekaj posebnega na pogled, ima interesanten grafični vmesnik in brezplačno programsko opremo in išče tržno nišo predvsem med tistimi, ki uživajo v tovrstnih novostih.

... in služi kot vremenska postaja.
... in služi kot vremenska postaja. FOTO: arhiv proizvajalca

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549