23-metrska Hydroptere je izdelana iz ogljikovih vlaken, epoksi smol in titana, njena posebnost pa sta dve podvodni krili. Vsako od njih je dolgo 6 metrov, ko plovilo doseže hitrost 18 km/h, se krili pod kotom 45° spustita v vodo, jadrnica pa se dvigne pet metrov nad vodno gladino. Pri najvišji hitrosti sta v stiku z vodo le 2 kvadratna metra površine jadrnice. Od 5 do 11-članski posadki je na voljo 10 kvadratnih metrov bivalnih prostorov, s plovilom pa upravljajo podobno kot z letalom - s posebno krmilno palico. Mehanizem za spuščanje podvodnih kril so povzeli po letalskem pristajalnem mehanizmu, vsak pa zdrži 32 ton pritiska.
Tribault plovilo razvija že od leta 1985, v tem času je z njim podrl kar nekaj neuradnih rekordov in doživel kar nekaj spektakularnih nesreč. Leta 2005 so z njo prepluli Rokavski preliv hitreje, kot ga je leta 1909 z letalom preletel Louis Bleirot. Tri leta kasneje so dosegli hitrost 97,90 km/h, kar pa ni zadostovalo za uradni svetovni rekord, saj bi moral hitrost vzdrževati vsaj 500 metrov. Nekaj mesecev kasneje so Hydroptere namerili hitrost 104,3 km/h, vendar se je jadrnica prevrnila, leta 2009 pa jim je končno uspelo – na razdalji 500 metrov so vzdrževali hitrost 97,90 km/h, eno navtično miljo pa so prepluli s hitrostjo 92,91 km/h. 7,5-tonsko plovilo do hitrosti 80 km/h pospeši v vsega desetih sekundah, letos pa ga čaka nov podvig – hitrostni rekord med Los Angelesom in Honolulujem.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV