Z zračno cisterno bo upravljala tričlanska posadka, ki bo bdela nad delovanjem letala preko sodobnih LCD-zaslonov. Inženir, ki bo skrbel za nemoten potek dotočenja goriva, bo celotno dogajanje spremljal s pomočjo serije 24-palčnih 3D-zaslonov, ki mu bodo omogočali panoramski pregled nad dogajanjem. Petdesetmetrsko letalo bosta poganjala dva reaktivna motorja s skupnim potiskom 560 kN. 46A bo ponesel do 114 oseb in skoraj sto ton goriva. Dosegal bo hitrosti do 915 km/h, višino do 12 kilometrov, z možnostjo zračnega dotočenje goriva pa je njegovo delovanje skoraj neomejeno. Letalo bo opremljeno bodisi z enojno cevjo s pretokom 4.500 litrov na minuto ali pa dvema cevema s pretokom po 1500 litrov goriva na minuto, ki bosta omogočali istočasno polnjenje dveh manjših letal.
Prvi iz nove generacije 'Stratotankerjev' bo poletel leta 2018, Boeing naj bi do leta 2028 dostavil 179 letal, posel pa je vreden 25 milijard evrov.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV