Moskisvet.com
Kitajska letalonosilka Liaoning - 2

Visoki obrati

''Takšno letalonosilko imeli bi tudi mi''

A.M.
01. 07. 2013 08.23
39

Kitajci zagotovo spadajo med ene najbolj prilagodljivih, iznajdljivih in ’priročnih’ ras. Poleg tega, da izdelujejo elektroniko malodane za vsa svetovna tržišča, so iz starega ’železa’ zgradili ponos svojega ladjevja.

Kitajska letalonosilka Liaoning - 3
Kitajska letalonosilka Liaoning - 3 FOTO: Arhiv proizvajalca

Življenjska zgodba o edini kitajski letalonosilki spominja na kakšno basen o grdem račku. Zgodba se je pričela davnega leta 1985, ko so Rusi pričeli z gradnjo letalonosilke Riga. Po treh letih so jo splovili, leta 1990 pa preimenovali po zloglasni ruski križarki Varyag. Plovilo je bilo sicer plovno, a nedokončano, saj je manjkala vsa električna napeljava. Ob razpadu Rusije ga je posvojila Ukrajina, ki je z njega pobrala vse, kar je bilo uporabnega. Ostal je le še ladijski trup, ki so ga leta 1998 na dražbi za 19 milijonov evrov prodali neki kitajski potovalni agenciji, ki naj bi ga uporabila za gradnjo plavajoče igralnice in hotela. Svetovne vojaške strokovnjake očitno ni zmotilo dejstvo, da je bilo podjetje v lasti ogromnega holdinga iz Hong Konga, katerega predsednik je nekdanji oficir kitajske vojske. Kljub diplomatskim, administrativnim in tehničnim zapletom so jekleno ’okostje’ leta 2003 privlekli v kitajsko ladjedelnico Dalian. Zgolj za stroške 30.000 kilometrov dolge plovbe s povprečno hitrostjo 11 km/h, so Kitajci odšteli 4 milijone evrov. Leta 2005 je romala v suhi dok, kjer so trup pregledali z ultrazvokom in ga prebarvali s posebno zaščitno barvo.

Oborožitveni sistemi.
Oborožitveni sistemi. FOTO: Arhiv proizvajalca
Svetovni vojaški strokovnjaki so sprva predvidevali, da bodo Kitajci plovilo zgolj preučiti. Kitajci pa so ’igralnico’ počasi predelovali v letalonosilko in leta 2007 presenetili z izjavo, da ’’opremljanje plovila se nadaljuje, s pomorskimi testiranji bomo pričeli leta 2008.’’ Konec 2008 so najavili skorajšnje končanje proizvodnje, leta 2009 pa so jo opremili s pogonskimi motorji in radarskim sistemom. Leta 2011 je kitajsko ministrstvo za obrambo prvič javno naznanilo, da se tako zavzeto ne posvečajo plavajoči igralnici, pač pa letalonosilki, ki bo namenjena ’’znanstvenim raziskavam, poskusom in urjenju’’. Nekako tako, kot vesoljsko plovilo Enterprise. Poveljnik kitajskih oboroženih sil je novico pospremil za argumentom ’’Vse svetovne velesile posedujejo letalonosilke, saj so simbol velike moči.’’

Plovilo je dolgo 304 m, široko 75 m in tehta 66.000 ton. Ni povsem znano, kaj so Kitajci strpali v obe strojnici, po predvidevanjih pa naj bi šlo za dve parni turbini, ter 15 generatorjev, skupna moč pa znaša 100.000 kilovatov. Liaoning dosega hitrosti plovbe do 60 km/h, domet znaša 7.000 km, na njej pa deluje 2.000-članska posadka in 500 pilotov. Na krov sprejme do 50 bojnih letal J-15 in helikopterjev Z-8 ter Ka-31. Oborožena je z večcevnimi raketnimi baterijami, 30 mm topovi, več obrambnimi sistemi, protiletalskimi, protiladijskimi ter protipodmorniškimi izstrelki.

Kitajska letalonosilka Liaoning - 11
Kitajska letalonosilka Liaoning - 11 FOTO: Arhiv proizvajalca


Letalonosilka Liaoning (po kitajski provinci) je prvič zaplula poleti 2011, ko je opravila poskusno štiridnevno plovbo, po številnih testih jo je leto kasneje prevzela kitajska vojna mornarica, na njej pa je uspešno pristalo prvo vojaško letalo. Ladja je klasificirana kot šolsko plovilo, uradno ne spada v nobeno vojno floto, popolnoma funkcionalna pa naj bi bila v petih letih, ko bo ustrezno usposobljena celotna posadka.

Kitajska se je s svojo prvo letalonosilko uvrstila v prestižni klub držav, ki si to lahko privoščijo. Mednje spadajo ZDA z 10 aktivnimi in dvema rezervnima letalonosilkama, Italiji z dvema aktivnima ter Franciji, Rusiji, Španiji, Indiji, Braziliji in Tajski s po eno aktivno letalonosilko. Američani si lastijo še tri nedokončana plovila, Velika Britanija končuje dve, tri letalonosilke pa gradijo v Indiji.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648