Moskisvet.com
Naslovka

Visoki obrati

Koliko so naše mobilne naprave pravzaprav varne?

R.B.
02. 07. 2011 09.45
0

Govorimo seveda o programski varnosti, varovanju pred virusi, trojani in raznimi 'digitalnimi' smetmi. Podjetje Symantec je naredilo neodvisno raziskavo o varnosti dveh najbolj popularnih operacijskih sistemov na pametnih telefonih in tablicah.

Symantec je v svoji novi publikaciji poglobljeno razdelal največje grožnje omenjenima programskima platformama za mobilne naprave. Glede na strmo rast prodaje naprav se poraja tudi vprašanje, kdo (če sploh) bi lahko prevzel 'štafeto' najbolj napadane platforme od Microsoftovega OS za osebne računalnike. Še posebno Android je zaradi kar 500.000 novih naprav, ki se domnevno priklopijo vsak dan, bolj na udaru, čeprav je zasnovan odprtokodno in tradicionalno manj v zobeh različnih hekerjev in sovražnikov 'digitalnega mainstreama'.

iOS je manj na udaru kot Android zaradi strogega certificiranja.
iOS je manj na udaru kot Android zaradi strogega certificiranja. FOTO: arhiv proizvajalca

Razvijalci varnostne opreme se seveda najbolj ukvarjajo s korporativno uporabo mobilnih naprav in varovanjem podatkov v poslovnem okolju. Največjo nevarnost naj bi Androidu in iOS-u predstavljala ravno povezljivost in sinhronizacija z različnimi portali preko zunanjih aplikacij, kjer ni najbolje poskrbljeno za varnost.

Glede na opravljeno analizo naj bi največjo grožnjo mobilnim napravam predstavljali spletni in omrežni napadi, 'malware', napadi preko družabnih strani, zloraba resursov in storitev za končne uporabnike, namerna in nenamerna izguba podatkov ter napadi na podatkovno integriteto naprav.

iOS naj bi nudil malce bolj napredno varovanje uporabnikovih podatkov in komunikacije s svetom, nudil naj bi boljšo varnost pred tradicionalnimi grožnjami (virusi, trojani), ker je Apple precej strog pri uporabi aplikacijskih certifikatov in strogo preverja razvijalce aplikacij. Na drugi strani je Google precej bolj ohlapen pri sprejemanju aplikacij zunanjih razvijalcev in temu primerno so Androidi še dodatno bolj na udaru škodljivih programov, prirejenih posebno za male robotke.

Pri Symantecu poudarjajo tudi, da so odklenjeni mobilniki (recimo iPhone) še bolj na udaru spletnih zlikovcev, saj je pri odklepanju (jailbreak) zaobidena osnovna varnost operacijskega sistema in omogoča lahek dostop. So pa, kot pravi Carey NAchenberg iz podjetja Symantec, danes največja grožnja mobilnim napravam nepreverjene aplikacije iz neznanih virov, ki lahko najbolj poškodujejo operacijski sistem ali ukradejo podatke.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648