Moskisvet.com
Kitajska je predstavila svojo vesoljsko postajo - 3

Visoki obrati

Kitajska je predstavila svojo vesoljsko postajo

U.K.
04. 05. 2011 08.45
6

Na sejmu aeronavtika Airshow China je kitajska vesoljska agencija predstavila Tiangong in to le desetletje po tem, ko je poslala prvega človeka v vesolje in tri leta po prvem sprehodu Kitajca v vesolju.

Kitajci so v zelo kratkem času vstopili v tekmo za osvajanje vesolja.
Kitajci so v zelo kratkem času vstopili v tekmo za osvajanje vesolja. FOTO: arhiv proizvajalca

Kitajska se je z izjemno hitrostjo vmešala v tekmo za osvajanje vesolja in je že sedaj ena od velesil, tudi kar se tiče osvajanja vesolja. Morda lahko v prihodnosti celo zasenči NASO.

Vendar bo Tiangong precej manjša od Mednarodne vesoljske postaje. Vsebovala bo tri module – centralno jedro in dva laboratorija za eksperimentalne projekte, tehtala naj bi 'le' 60 ton (mednarodna vesoljska postaja bo tehtala okoli 450 ton). Postaja naj bi delovala približno eno desetletje, predvidoma pa naj bi jo v vesolju dokončali do leta 2020.
Profesor Jiang Guohua iz kitajskega astronavtskega centra je dejal, da bodo na postaji lahko na enkrat trije astronavti, ki bodo v glavnem delali na projektih s področja mikrogravitacije, vesoljske radiacije in biologije ter astronomije.

Za enkrat ime postaje še ni dokončno, Tiangong pomeni nebeška palača, vendar so predstavniki kitajske vesoljske agencije prosili kar svoje državljane, da pošljejo predloge za ime. „Ljudje morajo sodelovati pri projektih, kot je ta,“ je dejal Wang Wenbao, direktor kitajske agencije za vesoljske polete, „saj bo projekt pripomogel k nacionalnemu ponosu in nenazadnje tudi prestižu“.

Simulacija spojitve postaje z vesoljskim plovilom
Simulacija spojitve postaje z vesoljskim plovilom FOTO: arhiv proizvajalca

Centralni modul postaje bo meril 18,1 metra v dolžino, maksimalni premer bo le 4,2 metra. Laboratorijska modula bosta še manjša, saj bosta v dolžino merila 'le' 14,4 metra.

Tiangong 1 modul bo kitajska v vesolje poslala že v letu 2011 in bo osnova za postavitev celotne postaje. Do leta 2013 bodo priključili Tiangong 2, ki bo omogočil, da bodo lahko v vesolju 20 dni preživeli trije astronavti. Leta 2015–16 bodo poslali še Tiangong 3, ki bo čas preživetja na postaji podaljšal za 20 dni.

Kitajska je z vso silo vstopila v tekmo osvajanja vesolja. Poleg vesoljske postaje želijo še do leta 2025 poslati človeka na Luno in kdo ve, kaj vse še načrtujejo premeteni Azijci. Morda nismo prav daleč od vesoljske dobe, kot jih prikazujejo nekateri znanstveno-fantastični filmi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648