Moskisvet.com
Kdo potrebuje ceste? Leteči motor je odgovor! - 14

Visoki obrati

VIDEO: Kdo potrebuje ceste? Leteči motor je odgovor!

M.J.
02. 07. 2011 12.06
8

Prometni zastoji bi kmalu lahko postali preteklost zahvaljujoč amaterskemu iznajditelju, ki je v svoji garaži izdelal prvi leteči motocikel na svetu.

Avstralec Christopher Malloy je za izvedbo projekta porabil vse svoje prihranke in več kot dve in pol leti dela. Njegova futuristična kreacija – hoverbike – lahko doseže višino 3000 metrov in končno hitrost preko 160 kilometrov na uro.

Kdo potrebuje ceste? Leteči motor je odgovor! - 1
Kdo potrebuje ceste? Leteči motor je odgovor! - 1 FOTO: arhiv proizvajalca
Navdušenci nad zasnovo in izumom so izdelek že primerjali z lebdečimi motorji iz filma Vojna zvezd (Vrnitev Jedija) ali pa vozilom iz filma Nazaj v prihodnost. Nekdanji pilot helikopterja je omenjeni 'lebdeči motor' izdelal kar v svoji garaži v Sydneyju. Njegovo osnovo predstavlja po meri izdelano ogrodje iz karbonskih vlaken in pogonski agregat motocikla nemškega proizvajalca BMW.
Kdo potrebuje ceste? Leteči motor je odgovor! - 5
Kdo potrebuje ceste? Leteči motor je odgovor! - 5 FOTO: arhiv proizvajalca
Futuristični prototip lahko z enim rezervoarjem goriva poleti do razdalje 150 kilometrov oziroma ostane v zraku do 45 minut. Čeprav na prvi pogled ne deluje pretirano zapletena zadeva za izdelavo, je za njegov razvoj Malloy porabil ogromno časa in denarja, kar se odraža tudi pri ceni 'plovila'. Zanj bo namreč treba odšteti približno 50 tisoč evrov.
Kdo potrebuje ceste? Leteči motor je odgovor! - 6
Kdo potrebuje ceste? Leteči motor je odgovor! - 6 FOTO: arhiv proizvajalca
Do sedaj je bil hoverbike, ki tehta 270 kilogramov, preizkušen zgolj na tleh, kamor je bil tudi privezan, da ne bi poletel previsoko. Toda že v bližnji prihodnosti se obetajo 'prosta' testiranja, ki naj bi pokazala, česa vsega je hoverbike sposoben. Trenutno se preizkuša zgolj na tleh in to zlasti zato, ker njegov izumitelj ni stoodstotno prepričan, kaj se bo zgodilo potem, ko bodo varnostni jermeni popuščeni. Leteči motocikel naj bi bil razmeroma stabilen, toda lastnik ne želi, da bi se prototip med testiranjem kakor koli poškodoval.
Kdo potrebuje ceste? Leteči motor je odgovor! - 13
Kdo potrebuje ceste? Leteči motor je odgovor! - 13 FOTO: arhiv proizvajalca
Veliko pozornosti pri izdelavi je bilo namenjeno varnosti, saj morajo najprej odpovedati kar tri komponente, preden se 'pilot' začne soočati s težavami glede strmoglavljenja. Poleg tega ima hoverbike na ogrodju nameščeni tudi dve padali, ki se sprožita s pomočjo eksploziva, s padalom pa je lahko opremljen tudi pilot.
Kdo potrebuje ceste? Leteči motor je odgovor! - 8
Kdo potrebuje ceste? Leteči motor je odgovor! - 8 FOTO: arhiv proizvajalca

Lastnik Malloy natančnega podatka o tem, koliko denarja je porabil za razvoj, sicer noče razkriti, je pa dejal, da je na teden porabil približno 150 evrov. Princip delovanja hoverbika je zelo podoben delovanju helikopterja Chinook v kombinaciji z delovanjem običajnega cestnega motorja. Da 'plovilo' začne lebdeti, je treba samo dodati nekoliko plina, enako kot se to stori motorju. Letenje naprej pa zahteva povečano kombinacijo potiska in razpršitve zraka izpod sprednjih zakrilc, kar se upravlja z levo ročico. Premik naprej pospeši hitrost, medtem ko premik v obratni smeri povzroči letenje v vzvratni smeri. Za zavijanje levo ali desno pa je treba le poriniti krmilo v tisto smer, v katero želi pilot leteti. Vsekakor pa bodo hoverbike lažje upravljali tisti, ki že imajo izkušnje z letenjem, zlati helikopterjev.

 

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 616