Kje dobimo evropsko poročilo o prometni nesreči? Večina lastnikov vozil ga že ima, saj ga prejme ob sklenitvi avtomobilskega zavarovanja skupaj z zavarovalno polico. Brezplačno pa ga dobite na vsaki zavarovalnici, na tehničnih enotah in AMZS.
Marsikoga skrbi, da bo šele pozneje pri pregledu zdravnika ugotovil, da je utrpel poškodbe zaradi na videz nedolžne prometne nesreče. A skrb je odveč, saj pravice za odškodnino veljajo tudi, če imate izpolnjeno ''le'' poročilo o nezgodi. Čeprav izpolnjevanje obrazca ni težko in ne potrebuje dodatnih navodil, morate biti pozorni, kar v stresnih okoliščinah včasih ni najlažje. Zaradi napačno ali pomanjkljivo izpolnjenega obrazca se lahko postopki ugotavljanja okoliščin prometne nesreče zavlečejo, dlje boste čakali na morebitno izplačilo škode, ki vam jo lahko v skrajnem primeru zaradi površnosti tudi zavrnejo.
Kaj je evropsko poročilo o prometni nesreči? Gre za obrazec z vsemi ključnimi podatki, ki se nanašajo na prometno nesrečo in ga je najbolje imeti shranjenega v predalu vozila pri sovozniku, da je vedno na dosegu roke.
Obrazec ima tri stolpce – modrega, brezbarvnega in rumenega – ki jih morate izpolniti, ter prostor rezerviran za skico prometne nesreče. S poenoteno in oštevilčeno vsebino je izpolnjevanje močno olajšano, tudi pri prometnih nesrečah s tujim voznikom. Takrat lahko udeleženca vzameta vsak svoj izvod poročila. Sicer pa se izpolni zgolj eno poročilo in ne vsak udeleženec svoje različice. Ko je obrazec v celoti izpolnjen, vsak udeleženec prejme en izvod. Če je udeležencev več, je treba izpolniti več kompletov poročil. V primeru treh vozil morate tako izpolniti dva kompleta – po enega z vsakim oškodovancem.
Ker zavarovalnice po Evropi zavarovalcem ob sklenitvi zavarovanja avtomobilske odgovornosti izročajo obrazec, je evropsko poročilo o prometni nesreči uporabno tudi, ko sta udeleženca prometne nesreče iz različnih držav, saj si lahko posamezne rubrike zaradi poenotenja prevajata po svoji jezikovni različici.
Če je kriv tujec z vozilom, ki ne sodi v sistem zelene karte, je pomembno, da od povzročitelja dobite kopijo te oziroma podatke o zavarovanju. Če nima kopije, naredite fotografijo.
Pri izpolnjevanju poročila o prometni nesreči uporabite kemični svinčnik – da bo čitljiva tudi kopija – in pišite čitljivo. Poskrbite, da rubrike ne ostanejo prazne. Skušajte zapisati čim več informacij, kajti če niste dosegli soglasja o krivdi oz. odgovornosti, je natančen opis za razrešitev primera in pravice do odškodnine ključen. Dodaten opis lahko zapišete na poseben list, ki ga priložite poročilu. Obrazec namreč ne pomeni priznanja odgovornosti, pač pa le povzema dejstva in pohitri reševanje škodnega primera. Skica naj bo karseda jasna in nazorna (ne pozabite na smer gibanja vozil), podkrepite pa jo lahko tudi s fotografijami s kraja nesreče. Na koncu ne pozabite na podpis obeh udeležencev, sicer je obrazec neveljaven.
Po nesreči škodo karseda hitro prijavite na cenilnem mestu tiste zavarovalnice, pri kateri je zavarovan povzročitelj nesreče. Odškodninskemu zahtevku dodajte evropsko poročilo in morebitna druga dokazila.
Kdaj ni smiselno izpolnjevati obrazca in je bolj smiselno poklicati policijo? Kadar nastane večja materialna škoda, kadar sumite, da je voznik udeleženega vozila pod vplivom alkohola, kadar nastanejo vidne telesne poškodbe, kadar se ne morete sporazumeti o povzročitelju, kadar voznik drugega vozila pobegne s kraja prometne nesreče ali kadar ne more dokazati, da je vozilo registrirano in zavarovano.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV