Sredstvo proti zmrzovanju (antifriz)
Cena sredstva proti zmrzovanju je le nekaj evrov, medtem ko nas popravilo motorja stane več sto evrov. Za zimske temperature potrebujete 50-odstotno mešanico z vodo, kar bo vaš motor zaščitilo vse do –34 stopinj Celzija. Prepričajte se, da uporabite pravi tip antifriza, nekatere je namreč treba obvezno menjati že po dveh letih.
Cvileč zvok med prižiganjem vašega jeklenega konjička nakazuje na zamrznjeno vodno črpalko. Takoj prenehajte vžigati in pustite, da se odtaja. To lahko traja nekaj dni, če avta ne postavite v garažo. Če mu boste v ledenih razmerah zagotovili toplo prenočišče, vam bo zelo hvaležen.
Olje
Menjava olja se priporoča na vsakih 10.000 do 15.000 kilometrov, zaželeno pa je, da se izvaja takrat, ko je motor avtomobila še topel. Brez podmazovanja nastane trenje, kar povzroči, da stroj izklopi motor, ko temperatura naraste dovolj visoko. Še posebej pa je menjava olja priporočljiva od nastopu zimskih razmer.
Brisalci in tekočina za vetrobransko steklo
Zagotovite si kakovostno tekočino za vetrobransko steklo z dodatkom sredstva proti zmrzovanju. Avtomobilske brisalce zamenjajte vsakih 6 do 12 mesecev, odvisno od obrabe. Če so v slabem stanju, jih zamenjajte pred prvim snežnim metežem.
Akumulator in elektrika
Avtomobilski akumulatorji le redko zdržijo dlje kot pet let, pozimi pa so še dodatno obremenjeni zaradi gretja, luči in brisalcev. Zato vam toplo priporočamo, da pred prižigom motorja izključite električna bremena, kot so luči, brisalci in gretje zadnjih šip. Če se motor ne zažene takoj, počakajte 30 sekund, preden poskusite znova.
Gume
Za zimske razmere se priporoča minimalno trimilimetrska globina profila gum. Slovenska zakonodaja narekuje, da za ustrezno zimsko opremo za vozila do skupne mase 3,5 tone veljajo štiri zimske gume z minimalno globino profila treh milimetrov ali štiri letne pnevmatike z minimalno globino profila treh milimetrov in s snežnimi verigami v priboru. Oznaka M+S pomeni „mud and snow“ (blato in sneg) in označuje zimsko pnevmatiko. Prav tako ne spuščajte zraka iz pnevmatik za boljši oprijem – to je le mit, ki ne deluje.
Vidljivost
Prvo in najpomembnejše, kar zadeva vidljivost, je ustrezno pripravljeno vetrobransko steklo. Pred vožnjo ga obvezno očistite tako zunaj kot znotraj. Naslednja je na vrsti streha – prepričajte se, da na njej ni snega, saj lahko ta pade na vetrobransko steklo in vam zastre pogled na vozišče. Prav tako priporočamo menjavo obrabljenih brisalcev.
Ob tako slabi vidljivosti, kot je pozimi, so pomembni tudi očiščeni avtomobilski žarometi. Ko se v nizkih temperaturah zjutraj zbudimo in se nam mudi v službo, marsikdaj pozabimo na pomembno vlogo, ki jo v zimskih razmerah igrajo očiščene luči. Več o tem v spodnjem prispevku.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV