Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Iz Londona v New York hitreje kot iz Ljubljane v Maribor

A.P.
22. 05. 2019 15.28
0

Zdaj že dolgo prizemljeni Concorde je za pot iz Londona do New York potreboval cca. 3 ure in pol, če se bodo uresničile napovedi zagonskega podjetja Hermeus Corporation iz ZDA, bo ta čas v prihodnosti skrajšan na vsega 90 minut! Tako boste z letalom za to razdaljo potrebovali manj časa kot za pot z vlakom z Ljubljane v Maribor.

Ameriško zagonsko podjetje iz Atlante je razkrilo načrte za razvoj letala, ki bo letelo s petkratno hitrostjo zvoka, kar bo drastično skrajšalo čase letov. Za polete iz Londona v New York napovedujejo čase pod 90 minut! Tako vmes ne boste imeli časa niti v miru pogledati normalno dolg film.

Da gre za povsem resen projekt, priča dejstvo, da je s strani zasebnih investitorjev in donatorjev Hermeus prejel potrebna finančna sredstva za razvoj nadzvočnega letala, ki bo letelo s hitrostjo petih mahov, kar je petkrat hitreje kot zvok, ki potuje s hitrostjo enega maha. Če bo projekt uspešen, bo revolucioniral komercialne čezoceanske polete. Trenutno vam ta relacija v povprečju odščipne več kot sedem ur. Hipersonično letalo bo dvakrat hitrejši od Concorda, ki je zadnji polet čez lužo opravil oktobra leta 2003.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nosilni drznega projekta upajo, da bo možno leteti 7400 kilometrov daleč s hitrostjo 5310 km/h. Podjetje želi z radikalno spremembo hitrosti letenja revolucionarizirati svetovno transportno infrastrukturo, kar je direktor Hermeusa AJ Piplica slikovito primerjal s prehodom s klicnega dostopa na širikopasovno povezavo. Kvartet ustanoviteljev podjetja Hermeus poleg omenjenega sestavljajo trije nekdanji uslužbenci Muskovega podjetja SpaceX in Bezosovega Blue Origin, vsi pa so skupaj delali v vesoljskem podjetju Generation Orbit, kjer so razvijali hipersonično raketo in eksperimentalno letalo X-Plane za potrebe ameriških zračnih sil.

NASA predstavila letalo, ki spreminja obliko
Preberi še
NASA predstavila letalo, ki spreminja obliko

Največji izziv izdelovalcem predstavlja reaktivni pogon. Čeravno so v zrak že poslali manjša hipersonična letala, pa je pot do tehnologije, primerne za potniška letala, še dolga. Trenutno je glavni izziv redno letenje pri takšni hitrosti. Naslednje težave je okoljska škoda, saj bo zaradi hitrega letenja kar precej umazanega izpuha. Če bo letalo manj potratno glede časa, pa bo precej bolj potratno ko gre za gorivo. ''A če bo obstajalo tržišče za takšna letala, ne dvomim, da ga ne bi mogli izdelati,'' trdi AJ Piplica. Potniško letalo bi lahko bilo pripravljeno v desetih letih, še prej pa ekipo čaka nešteto ur v zraku, tudi z dvema manjšima različicama letala, ki bosta prinašali dodatna spoznanja. ''Glavni izziv bo združitev ključnih tehnologij in preizkusi. Na tleh je namreč zelo težko poustvariti okolje s hitrostjo 5 machov.'' ... ''Izdelati moramo veliko opreme in čim prej poleteti z njo, da se lahko karseda hitro začnemo učiti in ponavljati,'' je za CNN zaključil AJ Piplica. Cena za letalsko karto? Enosmerna iz Londona v New York vas bo olajšala za okoli 2700 evrov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Hermeus sicer ni edino podjetje, ki razvija nadzvočna letala. Podobne načrte imate tudi Boeing ter družno Lockheed Martin in Aerion Corporation.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648