Vzhod stavi na hibridna vozila
Če Američani, Evropejci in Japonci v hibridni tehnologiji v bližnji prihodnosti očitno (še) ne vidijo potenciala, pa to nikakor ne moremo trditi za večino avtomobilskih koncernov na Kitajskem, v Indiji ter Rusiji, kjer naj bi v naslednjih petih letih prevladal hibridni pogon. Kar dve petini proizvajalcev v teh državah naj bi v naslednjih petih letih največ investicij namenjalo razvoju bodisi električnih avtomobilov bodisi tako imenovanih 'plug-in' hibridnih vozil, ki imajo možnost polnjenja akumulatorske baterije preko električni vtičnice. Slednjim mednarodni gospodarstveniki napovedujejo najboljše možnosti na trgu okolju prijaznih vozil. Precej dobro naj bi stekla tudi prodaja električnih vozil, največji preboj pa prognoze ekonomistov napovedujejo hibridnim modelom na gorivne celice (FCHV – Fuel Cell Hybrid Vehicle).
Kaj je gorivna celica?
Gorivna celica proizvaja električno energijo s pomočjo kemične reakcije med vodikom in kisikom. V teoriji celica deluje, dokler ima zagotovljen zadosten pritok goriva (vodik ali z vodikom bogata snov, kot je recimo zemeljski plin, alkoholi ter razni naftni derivati) in oksidanta (kisik, zrak, klor, klorov dioksid), odtok reakcijskih produktov in zadostno količino elektrolita znotraj celice. Ker gorivna celica proizvaja električno energijo direktno, brez izgorevanja vodika, je čista in hkrati izjemno učinkovita. V primerjavi s konvencionalnimi motorji z notranjim izgorevanjem oddaja v okolje kar za polovico manj ogljikovega dioksida in ne proizvaja praktično nič škodljivih dušikovih oksidov in žveplovega dioksida. Ker gorivne celice oskrbujejo z energijo elektromotor, je tudi hrup močno zmanjšan.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV