Raziskovalcem na univerzi v Minnesoti je uspelo ta dva cilja združiti, saj so iznašli način za proizvajanje goriva s pomočjo toplogrednih plinov v ozračju. Najboljše pri vsem skupaj pa je, da je njihova metoda dokaj preprosta, zato je praktična uporaba v prihodnosti povsem verjetna.
Postopek se začne s fotosintetično bakterijo Synechococcus, ki sprejema ogljikov dioksid v sončni svetlobi in ga pretvori v sladkorje. V igro nato stopi druga bakterija, imenovana Shewanella, ki iz sladkorjev naredi maščobne kisline.
Študentka univerze v Minnesoti Janice Frias je odkrila, kako z uporabo posebnega proteina omenjene kisline spremeniti v keton – vrsto organske spojine.
Njeni kolegi z univerze pa so razvili katalitično tehnologijo, s katero keton lahko pretvorijo v dizelsko gorivo. Janicin mentor, profesor Larry Wackett lepo povzame uporabnost nove tehnologije: „CO2 je glavni krivcev za globalne klimatske spremembe, zato je odstranitev tega škodljivega plina iz atmosfere odlična za okolje.“
Poleg tega je postopek povsem brezplačen, zanj pa lahko uporabijo že obstoječo infrastrukturo, ki jo sedaj uporabljajo fosilna goriva. Ali bo postopek zaživel tudi v praksi, bo pokazala prihodnost, je pa univerza postopek že patentirala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV