Stephen Tetlow, direktor podjetja ImechE, je predstavil novo tehnologijo, ki naj bi korenito spremenila težave s fosilnimi gorivi, istočasno pa pomagala pri zmanjševanju ogljikovega dioksida v atmosferi.
Od avgusta do danes so pri podjetju izdelali pet litrov goriva v manjši rafineriji, izdelali pa so ga iz ogljikovega dioksida v zraku in vodne pare. V nekaj letih naj bi izdelali veliko večje rafinerije, ki bi dnevno izdelale približno tono goriva. Istočasno naj bi izdelali tudi posebno letalsko gorivo, ki ne bo vsebovalo toliko ogljika. Letala so namreč eden večjih onesnaževalcev.
"Sliši se preveč lepo, da bi bilo res, a vendarle je," je dejal Tim Fox z inštituta za mehansko inženirstvo v Londonu. "Videl sem na lastne oči, kaj počnejo, in tehnologija v resnici deluje."
Rafinerija "lovi" zrak in z uporabo natrijevega hidroksida ter elektrike iz njega vleče CO2 in ga nato shranjuje. Nato posebna naprava kondenzira vodo v zraku in razdruži vodik ter kisik. Ogljikov dioksid in vodik skupaj tvorita sintetični plin, ki ga nato pretvorijo v metanol. Tega nato pretvorijo v gorivo.
Po navedbah podjetja naj bi šlo za precej čistejše gorivo, kot so klasična fosilna goriva, saj nima nobenih nevarnih dodatkov.
Izdelava tovrstnega goriva je za zdaj sicer še precej draga, vendar pričakujejo, da bo kmalu cenejša.
"Ko sem kupil prvo zgoščenko v osemdesetih, sem moral zanjo odšteti 20 dolarjev, sedaj pa jo lahko izdelam za manj kot deset centov. Cena žarnice je od izuma do danes padla za 7.000-krat," je dejal profesor Klaus Lackner z univerze Columbia, ki je nad postopkom pridobivanja goriva iz zraka prav tako navdušen.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV