Moskisvet.com
Film Heroes

Visoki obrati

Dirkaške legende o praznini po imenu Schumacher

A.P.
25. 05. 2019 13.40
0

Štirje glasovi, pet dirkačev. Scenarist filma Senna, Manish Pandey, se na filmska platna vrača s filmom Heroes, zgodbo o štirih voznikih in voznici, katerih dirkaška usoda se je srečala večkrat, kot si mislimo. Nagrajeni filmski ustvarjalec je za mizo posedel Michèle Mouton, Miko Häkkinena, Toma Kristensena in Felipeja Masso, peti stol pa je ostal prazen. Ko dojamemo, za koga je rezerviran, gre človeku na jok. Praznina, ki ob tem zazeva, je ogromna. Pronicljiva pripoved skozi oči akterjev, čustva zaziba z magnitudo dokumentarnega filma o Ayrtonu Senni.

''To je izjemno nevarno. Ne tvegaš samo svojega življenja, ampak tudi mojega. To je bil njegov način dirkanja,'' v napovedniku za dokumentarni film Manisha Pandeya, ki se je v preteklosti izkazal s scenarijem za film o Ayrtonu Senni, z mirnim glasom o svojem smrtnem rivalu, Michaelu Schumacherju, pove dvakratni zaporedni svetovni prvak v formuli 1, Mika Häkkinen. Leteči Finec je svoj prvi naslov v formuli 1 osvojil prav po tesnem dvoboju s Schumacherjem in to šele na zadnji dirki sezone (VN Japonske, 1998).

V filmu Heroes ''manjka'' Schumacher, a njegov duh je močno prisoten.
V filmu Heroes ''manjka'' Schumacher, a njegov duh je močno prisoten. FOTO: YouTube

Film Junaki (Heroes) sooči štiri dirkače (enega v duhu) in dirkačico, katerih življenje ima mnogo skupnih točk. Pandey skozi tudi še nikoli videne arhivske posnetke in njihove pripovedi reflektira dirkanje in osebnostno rast dirkačev, ki so jih zaznamovale mnoge travmatične izkušnje.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pandey podobno kot v filmu Senna, gledalca zadane naravnost v srce, še posebej zaradi svojstvenega načina pripovedovanja, ki v veliki meri ni bil zrežiran, saj je scenarij s pogovorom med zajtrkom, za mizo, med sprehodom in ob ognju v sproti pisal kvartet glavnih akterjev. Film prinaša katarzo – za gledalca in akterje. ''Zgodbo najbolje opišejo tisti, ki so bili tam.'' … ''Ko se zakoplješ v te značaje – ne glede na to, kakšno ozadje imajo – odkriješ, koliko skupnega v resnici imajo,'' razlaga Pandey.

Jubilej dirke, na kateri se napake plačujejo z življenjem
Preberi še
Jubilej dirke, na kateri se napake plačujejo z življenjem

Omenjeni Häkkinen je v družbi Francozinje Michèle Mouton, nekdanje voznice relija, ki ji je uspelo nemogoče, saj je leta 1981 z Audijem v krstni sezoni te nemške znamke zmagala na dirki za svetovno prvenstvo v reliju, zmagala pa je tudi na legendarni vzdržljivostni dirki 24 ur Le Mans. Družbo jima dela Mr. Le Mans, legendarni danski dirkač Tom Kristensen, ki je na Le Mansu zmagal kar devetkrat (rekord), s Häkkinenom in Schumacherjem pa se je v zgodnjih začetkih meril v formuli 3. Finec je bil z njim na cesti tudi leta 2007 v Hockenheimu, ko je Danec doživel nesrečo, ki ga je skoraj stala življenja. Skandinavca sta se meril tudi leta 1985 v prvenstvu kartinga, medtem ko sta se prek volanov ''Schumi'' in Danec večkrat gledala v omenjeni formuli 3. Nasproti sta si ponovno stala na prestižni dirki šampionov (ROC), ki jo je leta 1988 prvič organizirala prav Moutonova. Na njej se pomerijo prvaki formule 1, relija, serije IndyCar, NASCAR in drugih prvenstev v motošportu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

''Vsi si zaslužimo dostojno upokojitev. Smučarska nesreča v prostem času? To je težko sprejeti,'' o Schumacherjevi kruti usodi s cmokom v grlu pove Kristensen, ki poleg omenjene trojice reflektira ob Schumacherjevem vajencu, brazilskemu vozniku formule 1 in lastniku enajstih zmag, Felipeju Massi. Tega je 25. julija 2009 na kvalifikacijah za VN Budimpešte v čelado zadel 800 gramov težak kos jekla, ki je odpadel z dirkalnika rojaka Rubensa Barrichella. Zaradi udarca je Massa izgubil zavest in s svojim Ferrarijem brez zaviranja treščil v zaščitno ogrado iz pnevmatik s hitrostjo 190 km/h. Ljudem je zastal dih, a Brazilec je okreval in se vrnil na steze.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tudi Finec je v karieri doživel grozovito nesrečo. Leta 1995 je na treningu VN Avstralije doživel nesrečo pri hitrosti 220 km/h in takoj padel v komo iz katere pa se je prebudil že naslednji dan. Zaradi hudih poškodb - zlomljena lobanja in notranje krvavitve – so ga zdravniki dali za deset dni v umetno komo, in Finec je popolnoma okreval. Bliskovito, saj je že po 87 dneh spet dirkal. Seveda tudi Michèle Mouton v svoji karieri ni bila imuna na poškodbe, ki jih je utrpela med nesrečami, a tako hudih kot omenjena štirica k sreči ni doživela.

Film na velika platna prihaja julija.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648