Fotovoltaične celice (PV) so znane predvsem po tem, da pretvarjajo sončno energijo v električno in so čedalje bolj popularne. Vendar obstajajo PV-celice, ki namesto svetlobe v električno energijo pretvarjajo toploto. Baterije iz teh celic bodo v prihodnosti lahko zamenjale klasične lijionske baterije, seveda pa se bo tehnologija lahko uporabljala povsod, kjer nastaja toplota. Se pravi od televizije do avtomobilskega motorja (tudi električnega).
Termične PV sicer niso ravno novost in delujejo zelo podobno kot sončne celice. Radiacija vzburi atome v polprevodniški strukturi, kar potisne elektrone in ustvarja električni tok. Vendar so bile v osnovi termične PV dokaj neučinkovite, sedaj pa se stvari razvijajo.
Znanstveniki na univerzi MIT so namreč učinkovitost termičnih celic dvignili na raven solarnih. S tem so postale odlična alternativa za celo vrsto drugih tehnologij. MIT-jevcem je to uspelo tako, da so pred celice dodali plast volframa. Ko se segreje, oddaja infrardečo svetlobo, ki je natančno nastavljena na najboljšo možno učinkovitost celic za njo.
Trenutno pri MIT izdelujejo še silicijeve mikroreaktorje, ki so manjši od baterije v povprečni ročni uri. Ti reaktorji kurijo butan in toploto pretvarjajo v električno energijo. Ko zmanjka butana, bomo lahko preprosto zamenjali tubico z butanom, ki je relativno poceni.
Tehnologija je izjemno zanimiva, saj bi lahko ujeli praktično vsako toploto, ki jo oddajajo bolj ali manj vsi stroji ter naprave. Poleg tega so znanstveniki pri MIT dejali, da so prepričani, da lahko izdelajo baterijo, ki bi pametni telefon poganjala en teden samo z njegovo lastno toploto. Ni ravno perpetuum mobile, a je lahko izjemno učinkovito.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV