Skrivnost je v senzorjih
Razvojni inženirji pri znamki Volvo so prepričani, da bo ta tehnologija voznikom omogočila večjo zanesljivost vozila, saj jih bo pomirjalo dejstvo, da jim bo avtomobil pomagal v primeru izrednih razmer oziroma v primeru, da bodo potrebovali pomoč, tudi če se tega sami ne bodo povsem zavedali. Skrivnost naj bi bila v senzorjih, ki jih bodo vgradili v armaturno ploščo, ti pa bodo nadzorovali smer pogleda voznika, morebitno utrujenost ter položaj glave – vse to naj bi namreč najbolj nazorno kazalo na to, da voznik ni popolnoma osredotočen na vožnjo. Gre torej za natančne in učinkovite varnostne sisteme, ki bodo zaznavali psihofizično stanje osebe, ki sedi za volanom.
Avtomobili nove generacije naj bi tako tudi v primeru hude utrujenosti voznika omogočali varno nadaljevanje vožnje ter preprečevali, da bi zapeljal na drug vozni pas ali da bi se nekontrolirano približal drugemu vozilu. Še več, nova tehnologija naj bi omogočila celo možnost bujenja osebe za volanom. V projekt nameravajo vključiti tudi nekatere izmed že obstoječih sistemov, ki so se izkazali za izredno učinkovite in uporabne, med drugim pomoč pri ohranjanju smeri gibanja, opozorilo na nevarnost trka z možnostjo avtomatskega zaviranja ter prilagodljiv tempomat s sistemom za pomoč pri vožnji v koloni.
Pri Volvu poleg sistema za varno vožnjo razvijajo in testirajo tudi tehnologijo za prepoznavanje voznika, ki temelji na tipalnem senzorju. Tudi ta naj bi bil vgrajen na armaturni plošči, voznika pa naj bi prepoznaval s pomočjo malih LED diod, ki bi ga osvetljevale z infrardečo svetlobo. Tu pa naj se njihovo raziskovanje ne bi končalo. V delu naj bi namreč že imeli tudi tehnologijo za avtomatsko nastavljanje sedeža voznika, vse skupaj pa je po mnenju razvojnih inženirjev mogoče zahvaljujoč raznovrstnosti senzorjev.
Preprečiti želijo nesreče
Tehnologija je že vgrajena v poskusne modele vozil, Volvo pa pri raziskovanju sodeluje s partnerji, med katerimi sta najbolj vidna Chalmers University of Technology ter Volvo AB. Njihov glavni cilj je trgu ponuditi učinkovite metode za detekcijo utrujenosti in nepozornosti. Analiza psihofizičnega stanja voznika, ki je znana tudi kot 'Driver State Estimation', pri kateri senzorji za voznika igrajo pomembno vlogo, je področje, ki je lahko ključnega pomena za prihodnost avtonomnih vozil. Avtomobil bo moral biti sposoben samostojno ugotoviti, ali je voznik sposoben prevzeti nadzor nad vozilom, ko pogoji za avtonomno vožnjo niso več izpolnjeni. Ta tehnologija je še ena v nizu iniciative, ki jih želi Volvo uresničiti do leta 2020. Do tega leta bi namreč radi na trg poslali vozila, v katerih bi se bilo tako rekoč nemogoče smrtno ponesrečiti ali težje poškodovati.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV