Moskisvet.com
Nakup rabljenega vozila - 15

Visoki obrati

Nikar na silo!

Aleš Majerič
10. 09. 2013 08.09
20

Osebni avtomobili so dandanes postali 'obvezna' oprema vsake družine in marsikaterega posameznika. Nekateri jih uporabljajo v poslovne namene, drugi iz povsem praktičnih razlogov, spet tretji iz lastnega užitka.

Nakup rabljenega vozila - 28
Nakup rabljenega vozila - 28 FOTO: Aljoša Kravanja
Alternative seveda obstajajo, a z določenimi omejitvami. Oblike javnega prevoza so precej cenejše, a so dokaj neprilagodljive, manj udobne in vzamejo veliko več časa. Razne ’enosledne’ rešitve v obliki koles, mopedov in skirojev so praktične in ugodnejše, vendar so primerne le za suho vreme. Povrhu vsega pa skoraj vse zgoraj naštete alternative odpadejo, če morate dnevno prevažati tudi člane vaše številčne družine. V tem primeru avtomobil skoraj šteje za družinskega člana, mi pa vam ponujamo nekaj nasvetov, kako izbrati takšnega, ki vam bo služil zvesto, zanesljivo in dolgo, brez nepotrebnih stroškov in nevšečnosti.

Pred nakupom

Vsi sanjamo o rdečih, nizkih dirkaških strojih. S kopico konjev, ogromnimi pnevmatikami, športnim vzmetenjem, dirkaškimi sedeži in glasnim izpuhom. Atraktivne sanje se lahko v vsakdanjosti spremenijo v pravo nočno moro. Petčlanske družine in psa ne gre ’tlačiti’ v štirisedi kupe, cena pnevmatik se z dimenzijami znatno povečuje, vzdrževanje prestižnih znamk je drago, številno konjenico je potrebno vsake toliko nahraniti, vse skupaj pa še registrirati in zavarovati. Za lažjo predstavo si najprej poglejmo, zakaj avtomobil ni poceni dobrina. Največji strošek predstavlja izguba vrednosti avtomobila, ki predstavlja dobro polovico vseh stroškov. Z okrog 20 % sledi strošek goriva, 10 % predstavlja morebitno financiranje vozila, 10 % zavarovanje in registracija, preostalih 10 % pa stroški vzdrževanja in davki. Delež posamičnih stroškov se spreminja v odvisnosti od trajanja lastništva.

Z leti se zmanjšujejo deleži stroškov izgube vrednosti in davščin, razumljivo pa se povečujejo deleži stroškov goriva, zavarovanja in vzdrževanja. Večina novih avtomobilov v prvem letu od nakupa izgubi do tretjino svoje vrednosti. Kako se temu izogniti? Z nakupom ’mlajšega’ rabljenega vozila. Med prodajalci je priljubljen izraz ’nadomestno’ vozilo. Gre za avtomobile, ki so stari do enega leta, pooblaščeni prodajalci so jih uporabljali za reklamen ali demonstracijske namene in testne vožnje. Takšni štirikolesniki so redno vzdrževani, še vedno imajo veljavno tovarniško garancijo, trgovci pa jih ponujajo po veliko bolj ugodni ceni kot nova vozila.

Nakup rabljenega vozila - 17
Nakup rabljenega vozila - 17 FOTO: Aljoša Kravanja

Najprej izračunajte, kakšen izdatek si lahko privoščite in ne pozabite na redne in izredne stroške vzdrževanja. Modri nasvet glede vrednosti avtomobila je, naj ne presega trikratnega mesečnega dohodka družine. V primeru izrednih dogodkov, ko je vozilo uničeno ali odtujeno, je strošek veliko bolj znosen. Ko okvirno izdelate stroškovno projekcijo, si na enem od številnih spletnih portalov oglejte, kakšni avtomobili so na voljo za izbrano vsoto. Ob tem bodite pozorni na prevožene kilometre in starost vozila. Upoštevajte, da dlje kot boste vozilo uporabljali, bolj pametna bo vaša naložba.

Seksi brezkrtačno pranje
Seksi brezkrtačno pranje FOTO: Facebook
Med nakupom

Ko se odločite, kakšen avtomobil si boste privoščili, se lahko ’odpravite’ na trg. Avtomobilskih ’mešetarjev’ je danes vse polno, zato vam toplo priporočamo nakup avtomobila pri pooblaščenih trgovcih. Ti so, za razliko od zasebnih in nepooblaščenih preprodajalcev, dolžni jamčiti za nakup z obvezno 30-dnevno garancijo in bodo vozilo temu primerno pregledali in zamenjali morebitne iztrošene dele. Bolj ugledni trgovci poleg obvezne garancije nudijo tudi razširjene oblike jamstev. Te so navadno na voljo proti doplačilu, pri podjetju Das WeltAuto pa je tovrstna garancija že v ceni. Vsekakor pa je potrebno nekaj 100 evrov, ki lahko kasneje odtehtajo več tisočakov, vzeti kot premišljeno naložbo in ne kot nepotreben strošek.

Pred samim nakupom se oglasite pri več trgovcih. Zahtevajte predračun in cene primerjajte pri ostalih preprodajalcih; konec koncev si lahko s pomočjo takšnih ponudb izborite ugodnejšo ceno. Zahtevajte testno vožnjo z vozilom, ki ga nameravate kupiti. In nikar ne popuščajte, če vam za preizkus ponudijo primerljivo vozilo. Testna vožnja je idealna priložnost, da vozilo pregledate sami, še bolje pa v družbi poznavalca. Temeljito preglejte zunanjost, notranjost, pogonski sklop, delovanje elektronskih sistemov in naprav, delovanje zavor in bodite pozorni na morebitne sumljive zvoke. Pri prodajalcu zahtevajte, naj avtomobil zapeljejo na dvižno ploščad in si skupaj s poznavalcem oglejte tudi podvozje.

Preverite vse potrebne dokumente, servisno knjižico in zgodovino vzdrževalnih posegov. Če trgovec ni pooblaščeni zastopnik znamke, ki jo kupujete, si skrbno zabeležite številko šasije in servisno zgodovino preverite pri pooblaščenem zastopniku.

ženska moli noge skozi avto
ženska moli noge skozi avto FOTO: iStockphoto


Nakup

Ko ste odločeni, da ste izbrali pravi avtomobil za vas, se dogovorite za primerno obliko financiranja in vse potrebno za prepis lastništva ter registracijo in zavarovanje. Večina pooblaščenih trgovcev ponuja tudi tovrstne storitve, vendar preverite, kaj dejansko zajemajo. Avtomobil vzdržujte redno in pri pooblaščenih zastopnikih, saj vam bo le tako služil zanesljivo in dolgo.

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549